• Okienko historických udalostí
      • Okienko historických udalostí

      • 28.11.2022 06:44
      • Možno sa niektorí z vás trošku čudujú, keď čítajú názov tohto článku aj v rámci 10. vydania našich novín. Aj keď pôvodný autor minulý rok na našej škole úspešne zmaturoval, koncept historického okienka sme sa rozhodli zachovať a tentokrát si budete môcť zhrnutie historických udalostí za november prečítať od našej novej redaktorky, Zuzany Jánošíkovej. Príjemné čítanie.
      • Lajka vo vesmíre – 3. 11. 1957

        3. novembra 1957 sovietski vedci vyslali sučku Lajku do vesmíru. Išlo o misiu Sputnik 2. Vedci od začiatku vedeli, že Lajka vo vesmíre neprežije, ale chceli ju udržať pri živote aspoň 7 dní. Následne mali v pláne otráviť ju jedom v jedle, aby netrpela na prehriatie, na ktoré bola odsúdená umrieť. Bohužiaľ, nepodarilo sa im to a ona umiera 5-7 hodín od štartu na stres a už spomínané prehriatie. Ruské úrady priznali túto skutočnosť až v roku 2002. Sputnik 2 spolu s Lajkiným telom zhorel v atmosfére v roku 1958. Avšak vďaka Lajkinmu tragickému letu vedci zistili, že je možné, aby človek prežil vo vesmíre. Bola prvým krokom k tomu, aby sa tak stalo a o pár rokov neskôr vypúšťajú prvého človeka do vesmíru.

         

        Koniec 1. svetovej vojny – 11. 11. 1918

        V každej vojne ide hlavne o územie a moc a ani 1. svetová vojna v tom nebola výnimkou. Zámienkou vzniku vojny bol atentát na arcivojvodu Františka Ferdinanda d´Este. Po tomto incidente Rakúsko-Uhorsko vyhlasuje vojnu Srbsku. Na jednej strane vojny stáli štáty Dohody, na čele ktorej stálo Francúzsko, Rusko a Anglicko. Neskôr sa k nim pridali napr. USA a Taliansko. Ich oponentmi boli tzv. ústredné veľmoci, Nemecko a Rakúsko-Uhorsko. V roku 1918 bolo jasné, že Nemecko ani Rakúsko-Uhorsko túto vojnu nevyhrá. 11. novembra 1918 sa začali rokovania o mieri. Nemeckí predstavitelia podpísali prímerie, ktoré začalo platiť o 11. hodine toho istého dňa. Veľká vojna výrazne zmenila tvár Európy. Priniesla rozvrat nemeckého cisárstva, Rakúsko-Uhorska, Osmanskej ríše a cárskeho Ruska.
         

        Objavenie Gombaseckej jaskyne – 21. 11. 1951

        Gombasecká jaskyňa je jaskyňa neďaleko mesta Rožňava, ktorá minulý rok oslávila 70. výročie od svojho objavenia. Patrí do Svetového dedičstva UNESCO. Odhalili ju dobrovoľníci z Rožňavy, keď sa snažili prísť na záhadu, odkiaľ vyteká Čierna vyvieračka. Prekopaním Čiernej vyvieračky ju objavili 21. novembra 1951. Je dlhá vyše 1525 metrov, ale pre nás je prístupných len 300 metrov. Má blahodarné liečivé účinky proti chorobám dýchacích ciest. V minulosti slúžila aj ako sanatórium. Častokrát je označovaná za rozprávkovú, pretože príroda dala jej kvapľom rôzne bizarné tvary, ktoré sa podobajú napr. na postavičky z rozprávok. Je známa aj vďaka Mramorovej sieni s 10 m hlbokou studňou.


        Zuzana Jánošíková

         

      • Naspäť na zoznam článkov