• Záverečník

• 09.04.2024 07:16
        • Druhé vydanie v tomto roku oficiálne uzatvárame ako zvyčajne, záverečníkom. Tentokrát však bude možno trochu iný, ako ste zvyknutí, keďže som ho doteraz nemala príležitosť napísať ja.
        • Veľká noc u nás a vo svete

• 19.03.2024 07:05
        • Veľká noc, čas kedy sa dodržiavajú tradície, od zeleného štvrtku až po najslávnejší Veľkonočný pondelok. Stoly zdobia klasické jedlá ako šunka, varené vajíčka či chren a dvere sa od rána nezavrú, kým neodídu poslední kúpači. Tento deň dievčatá veru v obľube nemajú, aby boli zdravé po celý rok musia vydržať vyšibanie, niekedy pár vedier vody a v tých lepších prípadoch závan štyroch rôznych voňaviek. Chlapci si spokojne naplnia brušká i vrecká kedysi maľovanými kraslicami dnes čokoládou či peniazmi. No nie je to nefér?
        • Zavretí v zovretí ich sveta

• 12.03.2024 08:16
        • „Úroveň spoločnosti sa posudzuje podľa jej najslabšieho článku,“ privítal nás vedúci výchovy v reedukačnom centre v Čerenčanoch. My sme sa síce neprišli edukovať v oblasti slušného správania, v tej sa už po rokoch na gymnáziu orientujeme celkom dobre, no týmito slovami v nás vzbudil záujem o niečo podobne dôležité. Z neznámych končín našej mysle sa vynorili otázky o tom, či Slovensko skutočne robí všetko pre priaznivý vývoj našej spoločnosti, a či sú naše, ešte stále detské, problémy skutočne problémami. Takej veľkej hĺbke sme boli vystavení, a to len pár kilometrov od nášho mesta.
        • Interview s MATFYZikárkou, pani učiteľkou Bednářovou

• 05.03.2024 07:46
        • 1. Čím ste chceli byť, keď ste boli v našom veku ?
          V prvom rade mamou. Vždy som chcela mať veľa detí. A tiež spisovateľkou. Písala som od okamihu, keď som kdesi našla pero. Najprv po stenách, potom do maminých učebníc... Asi dvojročná som si spravila prvé poznámky do knižky, z ktorej sa učila na skúšku. Samozrejme červeným perom – určite tam boli nejaké chyby. Bol to „Diferenciální počet“ od Jarníka. V prvej triede to už bolo vážnejšie. Objavila som zošity a začala písať tam. Básničky, rozprávky, príbehy... Najprv pre svojich mladších súrodencov, neskôr sama pre seba. No vo Vašom veku som rozhodne ešte neplánovala, že raz budem učiť. Bola som veľmi plachá, sebavedomie som mala hlboko pod bodom mrazu, vtedy by asi nik nepovedal, že sa dokážem postaviť pred triedu plnú žiakov a ešte ich aj niečo naučiť.
        • O čom by dnes písal Ezop?

• 29.02.2024 07:37
        • O dvoch televízoroch

V jednom obchode raz žili dva televízory - jeden krásny, moderný a dizajnový 4K televízor, ktorý mal nainštalovaný ten najmodernejší operačný systém a disponoval funkciami ako Wi-Fi a Bluetooth, a potom druhý, už starší televízor, s nižším rozlíšením, bez operačného systému, ktorý fungoval, len keď bol pripojený k satelitu. Moderný televízor stál 650€ a ten starší len 250€, to je značný rozdiel. Všetci zákazníci vždy kupovali len modernejší televízor - majiteľ obchodu takmer nestíhal objednávať ďalšie televízory - taký veľký bol dopyt. Jedného dňa však všetci zákazníci, ktorí si zakúpili modernejší televízor, prišli tento televízor reklamovať, pretože na ňom prestal fungovať Bluetooth, Wi-Fi a hrozne sa spomalil. Majiteľ obchodu všetkým zákazníkom vrátil peniaze a tí si za ne kúpili lacnejší televízor, a ešte k tomu aj ušetrili. Lacnejší televízor nakoniec zákazníkom slúžil dlhých 10 rokov.

Ponaučenie: Niečo, čo je drahšie a má viac funkcií, nemusí byť aj vždy lepšie, ako niečo, čo je lacnejšie a má menej funkcií.
          Adrián Bálint (I.A)