• Nadaný judista Jakub

• 08.12.2022 07:18
      • Každý dobrý školský časopis by sa nemal zaujímať len o úspechy žiakov v škole, ale aj mimo nej. A v tomto smere nie je ten náš výnimkou. Naše gymnázium navštevuje mnoho zaujímavých ľudí, žiakov, ktorí majú talent. Jedným z nich je aj žiak sekundy - Jakub Durec. Jakub sa úspešne venuje judu, športu, v ktorom niet hraníc. Preto vám už po niekoľkýkrát prinášame pútavé interview z radov nádejných športovcov.
      • Na začiatok by som sa ťa rada opýtala, ako dlho sa už vlastne judu venuješ?

Judu sa venujem už od svojich piatich rokov. Je to viac ako polovica môjho života, čo sa úspešne prekonávam a posúvam svoje hranice.

Čo je príčinou, že si stále aktívny, čo ťa ženie vpred, aká je tvoja najväčšia motivácia?

Čo ma ženie vpred? Každá jeden kvapka potu pri náročnom tréningu, každý jeden pád, každý úder, všetky prehry aj výhry. Judo je mojou neoddeliteľnou súčasťou, motivujú ma všetky moje úspechy. Vždy, keď sa pozriem na stojan s medailami, viem, že má cenu pokračovať, preto sa nevzdávam a bojujem do poslednej chvíle, pokiaľ súper nebuchne rukou o zem a nezaznie moje meno pri vyzývaní víťazov.

O jude a tréningoch hovoríš so zapálením, aké len tak nevidno. Preto si hovorím, že musí byť niekto, kto je ti vzorom, koho považuješ za svoj najväčší športový idol. O koho ide?

Áno, to máš úplnú pravdu, mojím najväčším vzorom nie je nik iný ako Viktor Ádám, ktorý rovnako ako ja pochádza z Rimavskej Soboty. Jedna z vecí, za ktoré som bol v živote vďačný, bolo práve stretnutie s ním.

To je naozaj úžasné. Ako často sa zúčastňuješ súťaží?

Súťaží sa zúčastňujem takmer každý týždeň. Konajú sa v rôznych kútoch Slovenska, takže toho celkom dosť precestujem, niekedy sa naskytne príležitosť súťaže v zahraničí, napríklad v Slovinsku som získal 2. miesto, v Poľsku v Bochni sa zas podarilo prvé, a práve tieto súťaže mi prinášajú najviac skúseností.

Za sedem rokov si teda naozaj absolvoval mnoho zápasov, s ktorými sa spája aj niekoľko výhier. Ktorá z nich potešila teba osobne najviac?

Pre mňa osobne sú to určite dva najväčšie úspechy z minulého roka, a to Majster banskobystrického kraja, ktorým som sa stal 3. apríla 2021, a následne aj Majster Slovenska 9. októbra 2021.

Je naozaj pozoruhodné, ako ďaleko si to už vo svojich trinástich rokoch dotiahol. Určite musíš veľa trénovať. Koľko času venuješ týmto, určite náročným, tréningom počas bežného týždňa?

Trénujem štyrikrát do týždňa, čo je ozaj veľa, ale je to potrebné, ak chcem aj naďalej domov nosiť medaily. Vždy pri mne stoja moji rodičia, ale aj kamaráti a v neposlednom rade tréner a skupina. Aj vďaka ich podpore som úspešným.

Vidím, že si ceníš podporu ostatných, máš však aj ty slová podpory napríklad pre začiatočníkov? Čo by si odkázal všetkým, ktorí začínajú s judom?

Odkázal by som im hlavne, aby sa nevzdávali, ani po prehratých zápasoch, ani po zlom tréningu, hlavná je trpezlivosť. Mne trvalo sedem rokov dobyť zeleno-modrý opasok.

Ako si teda predstavuješ svoju budúcnosť, bude judo aj naďalej jej súčasťou?

Svoju budúcnosť si predstavujem veľmi ambiciózne. Áno, judo určite ostane v mojom živote, pretože jedným z mojich veľkých cieľov je získať titul majstra sveta, a preto sa budem snažiť, ako najlepšie viem a dúfam, že raz sa môj sen stane skutočnosťou.

Vysoké ambície naozaj máš. Máš však aj nejaké iné záľuby, ktorými tráviš zvyšok voľného času?

Rád si pozriem dobrý film či strávim nejaký čas pri počítačových hrách. Rovnako mám však veľmi rád prírodu, sám mám doma aj niekoľko zvierat, psa, mačky, korytnačku, ba aj králiky. A aj keď mi toho času neostáva veľa, využívam ho naplno.

A na záver nášho rozhovoru nám, prosím, prezraď, ako si spokojný so svojou voľbou ísť na osemročné gymnázium. Ako sa ti tu darí a ako sa ti tu páči?

Na osemročné gymnázium som išiel preto, lebo som mal pocit, že ma to v živote posunie ďalej než základná škola. So svojou voľbou som spokojný, táto škola splnila všetky moje očakávania. Najviac ma baví telesná výchova, všetky z prírodných vied a prekvapivo aj slovenčina. Nepohrdnem ani prestávkou v átriu pri dobrej hre pingpongu a naozaj sa mi tu páči aj napriek viacerým povinnostiam, ktoré so sebou gymnázium prinieslo.

Veľmi pekne ďakujeme, Jakub, že si sa interview zúčastnil, a prajeme ti, nech sa ti ďalej darí aspoň tak dobre ako doteraz.

Nina Bíliková
        Foto: album Jakuba Dureca