• Climate Rules (interview)

• 09.12.2022 06:30
      • Postoj Európanov ku klimatickým zmenám a zdrojom energie sa stáva čoraz viac dôležitejší. Daná téma je pre nás všetkých top otázkou a riešenia situácie v prírode, spoločnosti, ekonomike sú tou najaktuálnejšou globálnou výzvou.
        Naši žiaci z kvinty Sára Holubeková, Stella Nagyferenczová, Sofia Szántóová, Samuel Murárik a Ján Vrbiar sa 5.10.2022 v Bratislave zúčastnili medzinárodného projektu Climate Rules. Ako sa im darilo a o čom bola súťaž, nám priblížili samotní účastníci.
      • Ako prebiehala súťaž a ako sa volal váš tím?

V súťaži Climate Rules súťažili štyri školy, tým pádom to boli štyri tímy a štyri kontinenty (Európa, Oceánia, Ázia a Afrika). Náš tím mal kontinent Európa, čiže sme sa volali Eurónia. Na úvod sme začali s nejakým istým znakom úrovne ekonomiky, spokojnosti obyvateľov a kvality ovzdušia. Boli to levely, ktoré sme mali spracovať, aby sme mali čo najnižšiu zamorenosť ovzdušia a čo najvyššiu spokojnosť obyvateľov. Pri každej hre sme dostali secret goals (tajné ciele), ktoré sme počas hry museli splniť.

Koľko kôl ste absolvovali a aké boli jednotlivé postavenia vo vašom tíme?

Hra mala 5 kôl. V každom kole sme mali svoj lokálny vnútroštátny problém, ale aj globálny problém, ktorý sme museli spolu vyriešiť. Na konci každého kola sme mali prezidenta a 4 ministrov. Prezident mal za úlohu podávať hlásenia, ako sa nám v danej krajine darilo a čo sme ako tím stihli za časový limit, ktorý bol 30 minút.

Pokračuje súťaž ďalej alebo sa skončila?

Súťaž sa už skončila, ale pred jej celkovým vyhodnotením sme dostali ešte mesačné domáce zadanie súvisiace s riešením problémov obnoviteľných zdrojov surovín a so šetrením s neobnoviteľnými zdrojmi. Toto sme zvládli a tak po dlhých dňoch čakania na výsledky, plných netrpezlivosti, sme sa len nedávno dozvedeli, že sa nám podarilo stať sa víťazmi tejto súťaže. Ako odmenu, alebo skôr cenu, sme dostali možnosť aktívne sa zúčastniť medzinárodnej konferencie s víťazmi ostatných štátov.

A na záver, aké pocity vo vás vyvolala táto súťaž alebo čo vám dala?

Touto súťažou sme si precvičili najmä svoju angličtinu, prezentačné, ale aj líderské komunikačné zručnosti, schopnosť spolupracovať, navrhovať riešenia a argumentovať. Bola to pre nás veľmi dobrá skúsenosť.

Ďakujeme za reprezentáciu školy a tešíme sa spolu s vami. Nech takéto výsledky dosahujete aj naďalej!

Sarah Uhrinová