• Navždy sa zachová

• 13.12.2022 07:56
      • Spoločenské podujatia sú po dvojročnej prestávke opäť v plnom prúde. Zelenú dostali aj stužkové slávnosti našich tohtoročných maturantov. Svoje pocity a spomienky nám priblížili predsedovia tried 4. ročníka.

• Slávnostné oblečenie, zelené stužky a bujará zábava. To všetko sa spája s touto veľkolepou  stredoškolskou ceremóniou. Ako vlastne vznikla?
        Začiatky súvisia s obdobím vzniku gymnázií a stredných odborných škôl v Československu po prvej svetovej vojne.
        Tradícia konania stužkovej slávnosti  pochádza  z baníckej školy v Banskej Štiavnici, kam táto tradícia prenikla z Kutnej Hory a Nemecka. Študentom nemeckých a maďarských gymnázií však zelená stužka  zdobila kabáty ešte pred vznikom ČSR.  Zelená stužka symbolizuje nádej, ktorá má pomôcť študentom prejsť maturitnou skúškou.

Sezónu stužkových slávností odštartovali ešte v októbri žiaci IV.C triedy. Voľbu skoršieho dátumu  uprednostnili najmä kvôli obavám z opätovného zavedenia opatrení.
        Čas na nácvik programu sa im síce omnoho skrátil, no hostia neboli o nič ukrátení. Slávnostný večer otvoril spoločenský tanec, následne ho spestrili mažoretky, ale aj rôzne hudobné čísla. Na záver sa chlapci zhostili úlohy baletiek.
        „V mene celej triedy môžem povedať, že sme stužkovú zvládli na jednotku. Sme radi, že na rozdiel od predošlých dvoch ročníkov sme mali možnosť absolvovať túto významnú spoločenskú udalosť a môžeme hrdo nosiť zelené stužky,“ uviedol predseda triedy Adam Csíkfejes.

Po nich štafetu prevzala naša najdlhšie pôsobiaca trieda na škole, oktáva.  Aj oni sa z rovnakého dôvodu priklonili k včasnejšiemu dátumu. Krátka doba na prípravu ich v začiatkoch mierne zneistila, ale zvládli to na výbornú, podobne ako ich spolužiaci. Zažiarili s rôznymi tanečnými aj hudobnými číslami a nechýbal ani tričkový tanec či folklór.
        „Za ten mesiac sme si prešli rôznymi situáciami. Veľakrát sme sa nezhodli, ale nakoniec sme všetko spoločne vyriešili. Dovolím si povedať, že napriek tomu, ako dlho sa už poznáme, dokázali sme sa zblížiť ešte viac.  Spomienkami sme sa dostali do starých čias, keď sme spolu prvýkrát tancovali na venčeku, “ prezradila predsedníčka triedy Klaudia Zacharová.

Svojho veľkého dňa sa začiatkom decembra dočkala aj IV. A trieda. Pilne nacvičovali už od septembra. Hudobné a tanečné časti programu doplnili zábavnými prvkami. Predviedli talkshow celebrít, ako aj originálnu verziu známej relácie Tvoja tvár znie povedome. „Prípravy stužkovej sú vždy opisované ako čarovné obdobie strednej školy. Musím povedať, že to bolo náročné, no výsledok stál zato. Bola to významná chvíľa pre nás i našich rodičov. S celým večerom som bola nadmieru spokojná. Program vyšiel podľa predstáv, možno aj o čosi lepšie,” poznamenala predsedníčka triedy Sophia Babičová.

Sezónu stužkových slávností ukončila minulý týždeň trieda IV. B. Ani oni nezanevreli na svedomité  prípravy svojho večera. Ich program obsahoval rôzne druhy tancov, ale aj humorné scénky. „V úvode sme sa obávali najmä toho, že nám pandemická situácia neumožní stužkovú zorganizovať. Sme však veľmi radi, že sa situácia napokon konečne upokojila a mohli sme zažiť našu stužkovú bez obmedzení. Je to významná udalosť v živote každého študenta, ktorou vstupujeme do sveta dospelosti a zároveň sa lúčime so strednou školou a spolužiakmi,“ zhrnula  predsedníčka triedy Laura Hrončeková.

Kory Štolcová