•  17. november a KABU prvákov
      • 17. november a KABU prvákov

• 27.11.2023 07:42
      • 17. november je deň, kedy si pripomíname viacero udalostí. V roku 1989 sa v Československu vďaka študentom vysokých škôl 17. novembra začala Nežná revolúcia, ktorej dôsledkom bolo odstránenie komunistického režimu. Tento deň si pripomíname ako Medzinárodný deň študentstva.
      • Viac sme sa o ňom dozvedeli minulý štvrtok, keď bol pre študentov nášho gymnázia pripravený pútavý kultúrno-vzdelávací program. Po oboznámení sa s týmto sviatkom si pozreli film o Dubčekovi. Neskôr študenti predniesli svoje prezentácie a nadišiel čas na významný bod programu.

V priestoroch kina ostali prváci, ktorých čakalo prijímanie do cechu gymnazistov, druháci, ktorí celú udalosť pripravili, a, samozrejme, učitelia, ktorí boli neodmysliteľnou súčasťou samotného KABU. Po úvodnom príhovore moderátora Dominika a pani riaditeľky si pozreli vystúpenia, ktoré usilovne vycibrili prváci až k dokonalosti.

Nasledovala výzva, ktorú plnili v náhodných skupinách. Ich úlohou bolo uviazať čo najviac kravát za 3 minúty. Niektorí mali šťastie, keďže s viazaním kravát mali už skúsenosti, iní sa to učili tesne pred súťažou. Nakoniec im to však išlo lepšie, ako sme očakávali a niektorým tímom na uviazanie 50 kravát neboli treba ani 3 minúty.

Po chvíli sa všetci zúčastnení zbavili napätia zo súťaže a prešli na súdny proces, z ktorého sa dozvedeli, kto z nich poctivo plnil celotýždňové úlohy - prísť v ružovom, v pyžame, ako iné pohlavie, bez tašky, či v oblečení prevrátenom naruby, a kto si zaslúži trest. Po vyhlásení rozsudkov sa prešlo na tresty, niektorí si odniesli pomaľovanú tvár, iní hádali, aké veci sa nachádzajú v krabici s prekvapením, napríklad špagety, či hadia koža. A tí ostatní si pochutnali na cibuli či cesnaku v čokoláde. No kto by na to nemal chuť.

Na záver boli všetci prváci úspešne prijatí do cechu školy. Odniesli si svoje imatrikulačné listy, nejakú tú čokoládu a tiež kľúčenku za odmenu.

Pamätám si, akoby to bolo včera, keď som aj ja v rukách stískala papier, na ktorom bolo napísané, že už som oficiálne gymnazistkou. Ten rok prebehol ozaj rýchlo. Nebolo to vôbec ľahké, na to zlé sa ale zabudne raz-dva, no spomienky na spoločné akcie, výlet, lyžiarsky, ples,...tie ostanú navždy. Prajem všetkým prvákom, aby spomínali na prvý ročník tak ako ja, aby sa im darilo čo najlepšie, a verím, že si postupne nájdu miesto na tejto škole a budú do nej chodiť v rámci možností radi.

Nina Bíliková