• Rozhovor so študentkou z Kanady

• 14.12.2023 13:28
      • V tomto školskom roku sa naše gymnázium stalo pôsobiskom výmennej študentky, ktorá na Slovensko zavítala až z ďalekej Kanady.  V čom vidí najväčší rozdiel v porovnaní s jej rodnou krajinou, ako a prečo k nám prišla a čo jej z domova najviac chýba? Odpovede na tieto, ale aj mnohé ďalšie zaujímavé otázky nájdete v interview s Elyse Wright.
      • Ako by si porovnala náš vyučovací systém s tým vaším? Aké najráznejšie zmeny vo výučbe vnímaš?

Slovenský vzdelávací systém je veľmi odlišný od toho v Kanade. Na Slovensku sa čas začiatku a konca vyučovania môže líšiť (napríklad, keď nám nejaká hodina odpadne), zatiaľ čo v Kanade čas zostáva vždy rovnaký. Rozvrh u nás je stanovený na desať dní,  na rozdiel od rozvrhu na Slovensku, ktorý je stály. Moje hodiny v Kanade trvali 60 minút a tu trvajú 45 minút. Taktiež je na Slovensku viac prestávok ako v Kanade. Tu mám prestávku medzi každou hodinou, no doma som mávala iba dve prestávky. Ďalším rozdielom je počet hodín. V Kanade som mala 5 vyučovacích hodín denne, tu je to stále iné, niekedy máme 6 hodín, niekedy 7 a dokonca sú aj dni, keď sú niektoré hodiny zrušené alebo presunuté, čo by sa v Kanade nikdy nestalo. Odlišný je aj spôsob výučby. Učiteľ tu hovorí celú hodinu, niektorí pracujú s knihami a niektorí píšu učivo na tabuľu. V Kanade nám učiteľ povedal, čo na hodine máme spraviť, a potom sme pracovali sami.

Páči sa ti naša škola?

V Quebecu, kde žijem, končíme strednú školu už v 17 rokoch, takže mám to šťastie, že nemusím robiť extra školskú prácu doma. Vďaka tomu toho tu v škole až toľko nerobím a keďže sa jazyk stále učím, je dosť ťažké ho sledovať na hodine kvôli spôsobu výučby. Mám rada všetky prestávky, pretože v Kanade sme mali sotva nejaké, ale chcela by som mať viac času na jedenie. Páči sa mi, ako škola vyzerá. Otvorený priestor v strede je veľmi dobre vymyslený, a taktiež sa mi páčia všetky rastliny v škole, o ktorých si myslím, že prinášajú do školy život. V Kanade som bola vo veľmi malej škole, oveľa menšej ako je táto, takže naše chodby boli len skrinky a nebolo si kde sadnúť a oddýchnuť si.

Aký je rozdiel v našom a vašom počasí? Kde sa ti viacej oplatí nakupovať? A ako hodnotíš našu kuchyňu?

Ceny všetkého sú v Kanade vyššie. Za kvalitné džínsy nezaplatíš menej ako 100 dolárov, zatiaľ čo tu som si kúpila džínsy, ktoré boli skutočne lacné, ale aj kvalitné.

V zime je chladnejšie a v lete možno niekedy teplejšie, a všeobecne sú ročné obdobia v Kanade rýchlejšie ako na Slovensku. Napríklad prvý tohtoročný sneh v Kanade bol deň pred Halloweenom, zatiaľ čo prvý sneh na Slovensku napadol v polovici novembra. Najchladnejšie počasie u nás býva práve v meste, kde žijem, teploty môžu dosahovať až -40 °C, takže vás môžem ubezpečiť, že túto zimu mi zima nebude.

Jedlo je dosť odlišné, myslím, že tu na Slovensku sa konzumuje príliš veľa mäsa a jedlo je tučnejšie. Veľmi mi chýba moja domáca kuchyňa.

Ako si sa sem vlastne dostala? Čo ťa priviedlo práve na Slovensko?

V mojej krajine existuje program s názvom “Mystery destination” , kde študenti, ktorí sa rozhodnú podstúpiť takýto pobyt, dostanú štipendium - my si zaplatíme polovicu a vláda nám platí tú druhú a zároveň nám vyberie cieľovú krajinu, destináciu. Slovensko nebolo mojou voľbou, no vôbec neľutujem, že som sem prišla. Som aj skutočne rada, pretože by mi nikdy nenapadlo vybrať si zrovna túto krajinu. Je to skvelá príležitosť spoznať vašu kultúru. V podstate by mi neprekážalo ísť kamkoľvek do sveta. Jediné, čo by mi prekážalo, by bolo ísť do USA, pretože USA nemám rada a je blízko, ale aj tak by to bola iná skúsenosť.

Aké boli tvoje očakávania od Slovenska a aká je realita?

Keďže som toho o Slovensku veľa nevedela, mala som malé očakávania. Možno som čakala, že bude chladnejšie, ale som rada, že som sa v tom mýlila. Kanada a Slovensko sú si z hľadiska životného prostredia podobné, pretože sú hornaté a majú veľa lesov, a jediný rozdiel je v tom, že Kanada má viac vodstva. Takže si myslím, že som očakávala, že uvidím viac jazier a riek, ale to nevadí. Celkovo sa mi však krajina veľmi páči. Som rada, že je tu miernejšie počasie, pretože si konečne môžem oddýchnuť od kanadskej zimy. Cítim sa veľmi vítaná a prijatá, čo je dobré vzhľadom na to, že tu budem ešte 7 mesiacov. A našla som si aj veľa dobrých priateľov.