• Piatok 13. – medzi Mýtom a Realitou
      • Piatok 13. – medzi Mýtom a Realitou

      • 13.10.2023 06:08
      • Piatok trinásteho je ľudovo zakoreneným dňom, ktorý sa v spoločnosti spája s viacerými zaujímavými poverami a presvedčeniami. V kultúrach po celom svete mu priraďujú rôzne významy a interpretácie, čo nás okrem strachu, privádza aj k istému zamysleniu sa nad vplyvom kultúry a histórie na naše vnímanie času a jeho symboliky. Prečo je teda tento deň označovaný za nešťastný? Má strach z neho pôvod v udalostiach minulých?
      • Jednou z teórií je, že vznikol spojením dvoch symbolicky prepojených a nie veľmi priaznivých javov; čísla 13, ktoré je všeobecne považované za smolné, a piatku, ktorý v kresťanskej tradícií pripadá na deň ukrižovania Ježiša Krista. Možno práve kombinácia týchto dvoch prvkov vytvorila legendu o záhadnom 13.dni hocijakého mesiaca, ktorý pripadá na piatok.

        I keď sa mnoho ľudí na tieto povery pozerá s nadhľadom, existujú aj pozorovania, ktoré dokazujú, že piatok trinásteho pre niekoho môže byť skutočne nešťastným dňom. V dôsledku strachu sa ľudia napríklad vyhýbajú cestovaniu, obchodovaniu, či akýmkoľvek iným činnostiam, ktoré by sa mohli  pôsobením nešťastia v tento deň pokaziť. Zaujímavosťou je, že v Amerike v takýto piatok príde niekoľko ľudí o nehorázne peňažné sumy.

        Ďalším želiezkom v ohni je napríklad tragédia ponorenia Titanicu, ktorá  sa odohrala práve v piatok,  13. apríla 1912, alebo havária lietadla z roku 1970, v Amazonskom dažďovom pralese, pri ktorej zahynulo viac ako 90 ľudí.

        O to, ako vidia tento známy fenomén piatku trinásteho študenti a učitelia nášho gymnázia som sa zaujímala v dotazníku.  Ak to mám zhodnotiť, drvivá väčšina hlasujúcich sa prikláňa k skeptickému pohľadu na tento deň, no nájdu sa aj ľudia, ktorí na základe svojej skúsenosti veria v hlbší význam.

        V rámci môjho experimentu som sa pýtala, akým spôsobom by sa hlasujúci vyhli nešťastiu, ktoré údajne srší z tohto dňa a aké prevencie by prijali.  Mnohí  sa zhodli na tom, že by ostali doma alebo vycestovali  niekde na dovolenku.   Z odpovedí ma najviac zaujali tieto:

         „Zostala by som celý deň doma, pravdepodobne skrytá pod perinou.  Deň pred tým by som si ku posteli zobrala jedlo a vodu a nič by mi nechýbalo.“

        „Ja by som sa asi priskrutkoval  k posteli a nikde by som nevychádzal.“

        „Simulovať doma chorobu alebo bolesť hlavy je zaručený spôsob prevencie nešťastia.“

        Na otázku, či názor hlasujúcich na piatok trinásteho súvisí s nejakým ich osobným príbehom, som dostala šokujúce odpovede;

        „Keď som bola ešte dieťa na základnej škole, tak sme sa na telesnej  výchove šialili, zavesili sme sa na futbalovú bránku, ktorá sa s nami prevrátila a spadla mi na palec na nohe. Palec sa síce nezlomil sa ale bol poriadne udretý. A zhodou okolností to bolo presne v piatok trinásteho.“

        „V jeden piatok 13. som cestovala autobusom na skúšku do Bratislavy. Ráno mi cez cestu prebehla čierna mačka. Bola hmla, autobus prešiel do protismeru a zrazil sa s nákladným autom. Až na zopár modrín sa mi ale nič nestalo, hoci sklo som vysýpala z vecí ešte asi mesiac. A skúšku som tiež spravila...“

         „Cestovala som počas štúdiu na VS do BB na skúšku, ráno som zaspala, zrazila som mačku cestou do BB autom a skúšku som neurobila.“

        Ak to mám teda ešte na záver prepojiť so súčasnosťou, symbolicky si piatok trinásteho tento rok budeme však všetci spájať aj s trinástym vydaním našich novín Gymkovín. Verím, že nám ale aj vám práve toto prinesie šťastie. A ešte jedna vec; nezabúdajte, že nič nie je náhoda!

         

        Sarah Uhrinová   

      • Naspäť na zoznam článkov