15. vydanie

• Záverečník

• 20.06.2024 12:00
        • A je to tu opäť. Niečo sa končí a niečo sa začína. V našom prípade sa opäť končí školský rok a začínajú sa dlho očakávané prázdniny. Bolo to ako včera, keď sme stáli na školskom dvore pri otvorení školského roka, a už je tu koniec.
          Je náročné písať o niečom, čo sa končí, aj keď ide o školu. Pre mnohých nastanú po prázdninách rôzne veľké zmeny. Aj o tých sa píše celkom ťažko. Preto sa radšej zameriam na prázdniny. Leto ako má byť si zaslúžia asi všetci z nás. No ako ho naozaj budú tráviť naši študenti?
        • Interview – Ivana Václaviková

• 15.06.2024 19:24
        • Pani profesorka, ktorá akosi neplánovala, že sa profesorkou stane. No nakoniec ju jej kroky doviedli až sem. Vyštudovala anorganickú chémiu na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie na STU v Bratislave. Po škole si vyskúšala prácu v odbore ako chemický technológ v chemickej firme v Pezinku. Počas pandémie začala online doučovať matematiku, a to ju priviedlo k myšlienke učiť. Práca v odbore ju veľmi nenapĺňala, chcela od základov zmeniť svoj život. Tak sa vrátila naspäť do Rimavskej Soboty a už tretí rok učí na našom gymnáziu. My však chceme vedieť viac, preto ani pani profesorku interview neobišlo.

• Sen (úvaha)

• 28.05.2024 09:43
        • Ľudia vždy snívali. Nie, nemám na mysli sen v bežnom slova zmysle, keď si po celom dni ľahneme, zatvoríme oči a necháme sa unášať vnútorným kinom. Myslím skôr naše túžby, priania či predstavy. Aj keď musím uznať, že sú si veľmi podobné, sny môžeme mať bez toho, aby sme si museli zavrieť oči. No a o tom bude dnešná úvaha. O snoch, predstavách a ich zhmotňovaní.
        • Opäť lúčenie

• 14.05.2024 06:49
        • V piatok 10. mája opäť nastal deň, keď sme museli povedať posledné zbohom. Tak ako my, žiaci, a učitelia maturantom, tak aj sami maturanti nám, čo máme svoju cestu na gymnáziu ešte stále pred sebou. Aj keď som maturantov nepoznala osobne, bolo to veľmi emotívnym zážitkom a pravdupovediac sa bojím dňa, keď budem stáť na ich mieste. Je ťažké uveriť, že to tak rýchlo ubehlo a koniec je už takmer na dosah. Rozlúčka naozaj stála zato, rôznorodý program ukončili lietajúce cukríky, ktoré sme chytali do všetkého, čo sme mali po ruke, a bolo ich ozaj veľa, tak ako maturantov, ktorí už o pár dní vstúpia do školy poslednýkrát.
        • „Občas sa oplatí rozumne zariskovať,“ tvrdí maturant Duda

• 06.05.2024 19:43
        • Matematika a informatika sú jeho doménou, na chodbách gymnázia je neprehliadnuteľný a keď ho spoznáte bližšie, zistíte, že úsmev a pozitívna energia ho nikdy neopúšťajú. Reč je o ostrieľanom maturantovi a budúcom dátovom vedcovi zo IV.A triedy, Samovi Dudovi. V rozhovore s ním sa okrem povrchových informácií dozviete aj mnohé postrehy a zážitky zo zákulisia vedomostnej súťaže Riskuj, ktorej sa tento rok zúčastnil.