• Významné osobnosti dejín

• 15.04.2021 07:11
      • Vedeli ste, že sa jeden z najvýznamnejších fyzikov, Albert Einstein, narodil v marci a svetový génius, Leonardo Da Vinci, v apríli?  Ak nie, tak vám nielen ich, ale aj ďalšie známe osobnosti narodené v týchto mesiacoch priblížim.

• Tomáš Garrigue Masaryk - prvý prezident ČSR a predseda dočasnej vlády ČSR. Určite ho väčšina z nás bude poznať ako človeka, ktorý spolu s Benešom a Štefánikom vybojoval samostatnosť Česko-Slovenska. Mal viac než zaujímavý život aj napriek tomu, že sa narodil do chudobnej rodiny kočiša. On sám uviedol, že si v tom čase nepredstavoval, že bude niečím iným ako chudobným robotníkom, nie to ešte budúcim prezidentom.

Jurij Alexejevič Gagarin – Nepochybne všetci vieme o prvom človeku na mesiaci, ale viete, kto prvý opustil atmosféru našej Zeme? Jedná sa práve o Jurija Gagarina, kozmonauta, pilota a prvého človeka vo vesmíre. Samozrejme, že za takýto skutok mu bol aj pridelený titul Hrdinu Sovietskeho zväzu a dokonca aj vojenská hodnosť majora. Narodil sa 9. marca a je pochovaný na pohrebisku pri Kremeľskom múre.

Albert Einstein - Snáď najznámejší teoretický fyzik sveta a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku. Veľa ľudí, ktorí sa nezaoberajú fyzikou a matematikou, určite poznajú, alebo aspoň počuli o teórii relativity alebo o rovnici E=mc2. Časopis Times ho v roku 1999 menoval za osobnosť storočia. Čo už veľa ľudí nevie, je, že bol pomalý žiak a matematika mu v škole nikdy veľmi nešla. Ba dokonca musel odísť zo školy a doštudoval ju až neskôr. Aj napriek tomu sa z neho stal jeden z najgeniálnejších vedcov a fyzikov.

Matej Bel –  Jeden z najvýznamnejších európskych vedcov 18. storočia. Bol slovenský polyhistor, encyklopedista a pedagóg, ale hlavne jedna z najväčších hláv Uhorska. Taktiež presadzoval a zaujímal sa o nové pedagogické spôsoby učenia, a napísal vyše 50 diel v štyroch jazykoch. Bol to priekopník slovenského osvietenstva a vo svojich dielach sa o Slovákoch vyjadroval ako o pracovitých a nadaných.

Leonardo Da Vinci – Ak Einstein je najznámejší fyzik, tak Da Vinci je najznámejší génius. Bol totiž vyhlásený za univerzálneho génia. Predstavovať ho síce nie je nutné, ale bol to najvýznamnejší taliansky maliar, sochár, architekt, vynálezca a hudobník. Ako jeden z prvých ľudí načrtol lietajúce stroje, tank a zhotovil aj náčrty z oblasti anatómie človeka, kvôli ktorým sa podieľal aj na pitvách. Medzi jeho náčrtmi sa dokonca našli vynálezy, ako napr. ponorka alebo auto. Nakreslil známu Monu Lízu a Poslednú večeru. Dokonca bol celý život vegetariánom, čo bolo na 14. storočie pomerne nevídané.

Daniel Kurák