• Okienko historických udalostí
      • Okienko historických udalostí

      • 26.04.2021 07:48
      • Z dôvodu karantény nám tento rok mesiace bleskovo ubiehajú, a tak vás pozývam na krátky pohľad do minulosti, aby sme nezabudli, že napr. aj v apríli sa toho dosť zaujímavého udialo. Nebudú to ale klasické dátumy, ktoré nás učia v škole.

      • Potopenie Titanicu – 15. apríl 1912

        Titanic. Kráľovský zaoceánsky poštový parník - v tom čase najväčší parník sveta, ktorý mal za úlohu prepravovať cestujúcich a poštu z Európy do Severnej Ameriky. Loď mohla prevážať až 2600 pasažierov a 899 členov posádky. Žiaľ, stroskotala už na svojej prvej plavbe po náraze do ľadovca a odvtedy leží na dne oceánu. Je tu ale zopár zaujímavostí, ktoré ste možno nevedeli. Loď spálila asi 600 ton uhlia denne a ručne ju do pecí hádzalo 176 ľudí. Do mora vyhodili takmer sto ton popola za deň. Na palube bolo desať psov, zachránili dvoch. Prvý dôstojník William McMaster Murdoch nariadil loď otočiť. V tom čase však bola na to loď priveľká a pomalá. Výskumy dokázali, že keby loď čelne narazila do ľadovca, tak by sa nepotopila.

        Zostrelenie Červeného baróna – 21. apríl 1918

        Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen, známy aj ako Červený barón bol nemecký stíhací pilot a najúspešnejší stíhač prvej svetovej vojny. Pripisuje sa mu 80 zostrelov. Odmietol bezpečnú pozíciu mimo prvej línie a považoval za svoju povinnosť ísť príkladom. Vravieval, že obyčajný vojak si tiež nemôže vyberať, kedy chce bojovať. Červenému barónovi sa napokon nestal osudným letecký súboj. Pri poslednom lete 21. apríla 1918 sa dostal príliš nízko a začali naňho strieľať austrálski pešiaci.

         

         

        Vydanie denníka Anny Frankovej – 30. apríl 1952

        Život počas ukrývania zachytila Anna Franková vo svojom denníku. Zápisky sa končia textom, ktorý zaznamenala iba pár dní predtým, než ju, aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora. Zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý jediný prežil vojnu. Keď sa Otto Frank po oslobodení vrátil do Amsterdamu, odovzdala mu Miep Gies (ukrývala ich rodinu pred nacistami) denník jeho dcéry. Ten spravil z neho niekoľko kópií, ktoré rozoslal ich rodine. Neskôr jej denník upravil do knižnej podoby a v júni 1947 kniha prvýkrát vyšla v Holandsku. Originálne texty získal podľa závetu Otta Franka holandský Štátny inštitút pre vojnovú dokumentáciu (RIOD).

         

        Koniec španielskej chrípky – apríl 1920

        Myslím, že snáď nič iné nebude symbolickejšie v čase súčasnej pandémie, ako koniec tej predošlej. Trvala od februára 1918 do apríla 1920 a infikovalo sa počas nej 500 miliónov ľudí na celom svete. V čase pandémie sa používali aj alternatívne názvy. Mnohé z nich, podobne ako názov španielska chrípka, narážali aj na domnelý pôvod choroby. V Senegale ju pomenovali „brazílska chrípka“ a v Brazílii „nemecká chrípka“, zatiaľ čo v Poľsku ju označovali ako „boľševická choroba“.  Celá pandémia prebiehala až v štyroch vlnách.

        Daniel Kurák

         

         

         

      • Naspäť na zoznam článkov