• 3D tlač na našej škole
      • 3D tlač na našej škole

      • 30.04.2021 15:50
      • Vec, ktorá nie je už len snom, ale vďaka aktivite a nadšeniu našich pedagógov naberá reálne rozmery...
        Možno sa niektorí pýtate: Ako využijeme 3D tlač v súčasnej dobe distančného vzdelávania?
        Otázka je určite namieste, keďže možnosti stretnutia a experimentovania s 3D tlačiarňami sú v dnešnej dobe nemožné.

      • Napriek tomu sa niečo deje a my nemusíme čakať do septembra, kým sa to všetko znovu rozbehne. Prvá špičková tlačiareň Original Prusa i3 MK3S+ dorazila vďaka projektu Teacher Development Program Slovakia, n. f., ktorý získala pani profesorka Miháľová, už dnes. Pod jej vedením sme si založili skupinu nadšencov 3D tlače, ktorá sa online stretáva každý piatok. Po zoznámení sa s typmi a históriou 3D tlačiarní sme prešli na výučbu 3D modelovacích programov a softvéru na nastavenie 3D tlače. Najbližšie nás čaká fotogrametria, kde sa budeme pokúšať prostredníctvom fotografií z mobilného telefónu vytvoriť 3D model našej tváre a následne si ju vytlačiť. S touto technikou 3D modelovania sme už pracovali, i keď trošku v jednoduchšej podobe. Skenovali sme malú sošku, ako to pracovne voláme, „kominárika“, ktorého sa nám po dodatočných úpravách už podarilo aj vytlačiť. Pomocou tohto sme sa zoznámili s tým, čo využijeme už naostro pri skenovaní našich tvárí.
        Najväčšiu hodnotu pre nás má to, že si krúžok vlastne vedieme sami a pani profesorka sa učí spolu s nami. Zadávame si vlastné domáce úlohy. Tí, ktorí s 3D tlačou už majú nejaké skúsenosti, odovzdávajú svoje znalosti aj ostatným s cieľom, aby v čase, keď sa s tlačiarňami bude dať aj pracovať a nielen o nich rozprávať, nebola táto práca pre projektový tím neznámou.

        O projekte 3D tlače nám viac povie v nasledujúcich riadkoch pani profesorka Miháľová:

        K tomuto projektu som sa dostala vlastne náhodou. Uspela som v grantovej výzve TDPS n. f., ktorý podporuje vzdelávacie aktivity učiteľov. Môj projekt 1,4 míle ma mal zaviesť do vedeckého centra Exploratórium a múzea moderného umenia SFMOMA v San Franciscu, ktoré, mimochodom, od seba delí 1,4 míle. J Ale človek mieni a pandémia mení. Nemožnosť vycestovať napokon pomohla k tomu, že dnes spolu so svojimi študentmi prenikám do tajov 3D tlače. Ako chemička študujem materiály, ktoré sa na tlač používajú a ako matematička počítam, koľko nás to bude stáť. J

        Počas projektu je našou úlohou zoznámiť sa s 3D tlačou, osvojiť si 3D modelovanie aj skenovanie a pokúsiť sa o vytlačenie vlastnej tváre. Naši študenti budú v roku 2025, keď sa dostanú na pracovný trh, riadiť bezpečnosť našich dát, učiť umelú inteligenciu šoférovať naše autonómne autá, tlačiť si pred operáciou 3D model mozgu, či srdca pacienta a my by sme ich mali na to začať pripravovať. Snáď aj tento projekt bude malý krôčik na tejto ceste. Čo ma však teší najviac, je záujem a neuveriteľné zanietenie, s akým sa stretávam u svojich študentov – verím, že budúcich koordinátorov veľkého projektu Smart school, ktorý nás čaká v septembri.

        Samotný projekt Smart school nám zase priblížila pani riaditeľka, PaedDr. Miriam Szantóová:

        Projekt Smart school je aktivita, ktorú podporilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorej hlavnou aktivitou je Modernizácia vzdelávania s využitím 3D technológie v informatike. Konkrétne vybudujeme počítačovú učebňu pre vyučovanie informatiky a 3D modelovania a laboratórium informatiky (3Dlab) vybaveného 3D tlačiarňami.

        Cieľom je, aby žiaci získali nielen vedomosti, ale hlavne zručnosti a praktické skúsenosti v celom procese od počítačového návrhu po skutočne vyrobený produkt. Chceme umožniť študentom lepšie porozumieť technologickým procesom, čím si uvedomia aj užitočnosť IKT v spojení s fyzikou a chémiou a ich aplikáciu v každodennom praktickom živote. Vyučovanie bude prebiehať v čase mimo klasického  vyučovania určeného rozvrhom hodín. Budú sa ho môcť zúčastniť žiaci rôznych vekových kategórií, vnútorne motivovaní naučiť sa niečo nové. V ďalších školských rokoch budú tí študenti, ktorí absolvujú tento typ výučby, fungovať v triedach nižšieho osemročného gymnázia ako multiplikátori v rámci rovesníckeho vyučovania. Dôležitý je aj environmentálny rozmer projektu, ktorý bude zohľadnený pri výbere rozložiteľného materiálu na 3D tlač, ako aj opätovné použitie recyklovaných plastov pri tlači. Cieľom je, aby sa študenti naučili používať extruder a boli tým vedení k zmysluplnému využívaniu prírodných zdrojov z ohľadom k životnému prostrediu. V prepojení s predmetom chémia tak porozumieť výhodám a nevýhodám materiálov používaných pri 3D tlači, ich rizikám a pozitívam, ktoré budú viesť k správnemu rozhodnutiu pri ich výbere.

        Myslím si, že sa určite máme na čo tešiť. Z článku sme sa dozvedeli, že sa pre nás chystá veľa zaujímavých noviniek. Už aby sme boli v škole a mohli využívať nové možnosti, ktoré nám ponúka!

         

        Vratko Mančuška

      • Naspäť na zoznam článkov