• Ako sa doma nezblázniť
      • Ako sa doma nezblázniť

      • 30.03.2021 12:31
      • Vonku zúri vírus a my sedíme doma. Študenti po celom svete ostali uväznení v pohodlí svojich izieb. Spočiatku dokonalá predstava o online vyučovaní sa po mesiacoch premenila na krutú realitu. Povedzte mi, že ste nikdy nefantazírovali nad tým, ako dobre je ľuďom, ktorí nemusia chodiť do školy, ktorí sa učia doma. Priznám sa, že scéna online výučby cez počítač na mňa sprvu pôsobila ako vystrihnutá z amerického filmu.

        Najprv to bol len Edupage a posielanie úloh. Potom prišli online písomky, teda práca zameraná na rozvíjanie kooperácie. Späť do reality nás vtiahol až Teams, nový nepriateľ mnohých študentov. Začalo sa totiž „riadne“ učenie. Online hodiny sa vymykali dennému limitu, učenia bolo stále viac a viac, až sme si začali uvedomovať, že škola z domu ani zďaleka nie je prechádzka ružovou záhradou. Vonku kysne, pardon, kvitne jar a my celé dni kysneme pred počítačom. Hodiny už nemajú len 45 minút a o obedovej prestávke môžeme len snívať.
      • Napriek všetkému sme stále tu, sme silní, aj keď nám možnosť skrývať sa za pokazené kamery káže niečo iné. Otázkou však ostáva, ako sa z tohto celého doma nezblázniť?

        Všeobecná odpoveď na danú otázku je jednoduchá – využite dostupný čas zmysluplne a čo najlepšie. Čo ale znamená zmysluplne strávený čas? No, v prvom rade pre každého niečo iné...

        V tomto článku sme spolu so skupinkou kreatívnych ľudí na našom gymnáziu zhodnotili dojmy z dištančného vyučovania a dali dokopy pár jednoduchých nápadov, ktorými si môžete spríjemniť chvíle doma zmysluplne. :)

        „Dištančné vyučovanie určite nie je ako prázdniny,“ zhodnotila situáciu Laura Hodásová z kvinty, „ale sťažovať sa nemôžem. Stačí mi vstať 5 minút pred hodinou, niekedy mi zrušená online hodina dokonca dovolí v spaní pokračovať. :) Na začiatku sa mi doma veľmi páčilo, mala som svoj systém. Teraz by som už najradšej išla späť do školy.“

        Laura nám prezradila, že netráviť veľa času za počítačom aj po vyučovaní a užívať si voľno v prírode je mottom jej dnešných dní.

        „V tomto nezvyčajnom období nie je jednoduché využívať svoj čas zmysluplne, ale aj tak by sme to mali aspoň skúsiť. Je pravda, že prírody už máme občas tiež dosť, vtedy odporúčam siahnuť po dobrej knihe, ako je napríklad: Je to vo hviezdach od Minnie Darke, alebo si pozrieť obľúbený seriál. Veľmi odporúčam How I Met Your Mother (Ako som spoznal vašu mamu), je to únik zo sveta. Určite nezabudnite ani na svojich kamarátov a kamarátky,“ prízvukuje Laura, „aby ste ich vôbec spoznali, keď sa stretnete na ulici. No, a ako sa hovorí, najlepšie nakoniec, neopúšťať sa a udržiavať sa pri zdravom rozume je, aspoň pre mňa, prioritou. Cvičenie na to určite pomáha, poznám z vlastnej skúsenosti.“

        „Nakoniec vám všetkým prajem veľa nervov na krátky čas pri písaní písomiek a tiež úspešné zvládnutie ústnych skúšaní so zatvorenými očami. :)“

        O zaujímavé tipy sa s nami podelila aj Ema Lajgútová, žiačka prímy, či Dávid Kovács z I.A triedy.

        Ema na začiatok priznala, že sa snaží dni v karanténe využiť čo najlepšie práve preto, aby jej až tak rýchlo neubehli. „Bývam neďaleko lesa a každý deň chodím na prechádzky, ak mi to teda počasie dopraje. Okrem toho sa rada korčuľujem a bicyklujem.“ Skateboard jej vraj tiež nie je cudzí. Ako však sama povedala, tým, že býva v bytovke, je to pre ňu dosť ťažké. Napriek tomu nestráca drahocenný čas sedením pri mobile a venuje sa napríklad sadeniu kvetov a byliniek. „Baví ma tiež upratovanie a často experimentujem vo svojej izbe,“ napísala Ema, ktorá nám týmto chcela dodať trošku motivácie.

        Vášnivý športovec Dávid zase radí, aby sme si počas náročného týždňa išli “zabehať”. „Pomáha to odreagovať sa a prísť na iné myšlienky,“ (s čím aj ja, ako bežkyňa, úplne súhlasím), „každý z nás  potrebuje na chvíľu odbehnúť od všetkých školských či súkromných povinností.“ Keďže mu náročné časové podmienky beh nie vždy dovolia, navrhuje vyčleniť si čas aspoň na krátku prechádzku. „Keď potom nemám veľmi čo robiť, “uchmatnem” si nejakú dobrú knihu. Mám na mysli napríklad Harry Potter, pre mňa najlepšia voľba, lebo má hneď niekoľko častí. Čo vnímam ako veľké pozitívum, je bezpochyby čas strávený s rodinou. Počas dištančného vzdelávania sme si napríklad obľúbili hranie spoločenských hier.

        S výnimkou odporúčaní na super knihy či seriály sme sa dozvedeli aj o dôležitosti pohybu pre obe, psychické i fyzické zdravie.

        Nedá mi však nespomenúť vyjadrenie Kristíny Nagyovej, žiačky III.B triedy, ktorá povedala, že život je plný prekvapení, a aj napriek neľahkej situácii sa na online výučbu pozerá z iného uhla pohľadu, v ktorom dokonca nachádza výhody. „Jednou, povedala by som, hlavnou výhodou, je učenie sa z pohodlia domova. Taktiež aj zlepšenie technických zručností či rozmanitosť interaktívnych prezentácií, pracovných listov a rôznych funkcií internetu, vďaka ktorým je teraz výučba zaujímavejšia.“ uviedla. „Karanténa, koronavírus, panika, stres, chaos, nutnosť byť doma, toto všetko na nás ale vplýva veľmi negatívnym spôsobom.“

        Ako teda využiť voľný čas strávený doma efektívne?, znie otázka, ktorej odpovede dnes patria medzi najhľadanejšie. Ako povedala Kika, aj keď sme celé dni doma, stále máme mnoho vymožeností. Máme viac času, ktorý môžeme venovať záľubám, sebe samému alebo cieľom/snom, na ktorých počas týchto dní máme možnosť pracovať.

        „Ja sama som si dala malé ciele pri „vstupe“ do lockdownu prvej vlny Covidu-19 a bola to jedna z najlepších vecí, ktoré som mohla spraviť, pretože aj keď sedím doma, stále ten svoj voľný čas môžem nejakým účinným spôsobom využiť. Úprimne, zo začiatku som nad nimi veľmi polemizovala. Budem ich stíhať? Oplatia sa? Odpovede sú jednoznačne áno.“ Aké ciele si teda Kika dala?

        „Prvým a najhlavnejším cieľom je pohybová aktivita. Všimla som si, že mnoho ľudí si tento cieľ dalo tiež, čo ma veľmi teší, pretože pohyb je v týchto časoch veľmi dôležitý, nielen kvôli zlepšenej kondičke, ale hlavne kvôli imunite. Mojím druhým cieľom bolo naučiť sa lepšie si organizovať veci. Veľmi mi to pomohlo počas štúdia (keďže mi denne chodí aj 5 dokumentov). A po tretie, venovať nejaký čas sebe, rodine a činnostiam, ktoré ma napĺňajú.“

        „Samozrejme, ako všetko, aj toto sa začalo opakovať a upadla som do stereotypu,“ opisuje Kika, „tak mi napadlo, že začnem rozvíjať môj instagramový profil takým spôsobom, aby som ľudom dokázala dať niečo užitočné. Aj vďaka karanténe som objavila jedno nové hobby, ktoré ma baví a napĺňa. Pravda, bez neho by som nemala ani možnosť sa podeliť s vami o tieto slová v Gymkovinách.“

        Počas tohto roku si aj ona uvedomila, že veci, ktoré považujeme za úplnú samozrejmosť, samozrejmosťou byť nemusia. „Začala som si viac vážiť maličkosti, ale aj hlavne zdravie, ktoré odvtedy nezanedbávam.“

        „Je pravda, že všetko zlé je na niečo dobré. Využite túto situáciu ako na štúdium, tak aj na vaše záľuby či oddych. Pozrite si s rodinou alebo s priateľmi, ktorí sú nablízku, nejaké filmy, zahrajte si hry alebo si len užívajte spoločne strávené chvíle.“

        Na záver článku by som sa chcela poďakovať všetkým, ktorí sa s nami podelili o svoje rady, a zároveň všetkým Vám, za to, že ste tu, že žijete každým nádychom a žiadne negatívne správy Vás neovplyvňujú... ak to tak doteraz nebolo, verím, že po prečítaní nášho článku Vám už nič nebude stáť v ceste... 

        Tereza Nemcová

      • Naspäť na zoznam článkov