• Významné osobnosti 2
      • Významné osobnosti 2

      • 26.05.2021 09:04
      • Kto zaviedol na našom území povinnú školskú dochádzku? Vedeli ste, že tento človek sa narodil 13. mája a bola to najväčšia panovníčka Uhorska? Ak nie, tak nielen o nej, ale aj o iných známych osobnostiach vám priblížim informácie v ďalšej časti významných osobností.

      • Mária Terézia – 13. máj

        Snáď najznámejšia ženská panovníčka sveta, Mária Terézia z rodu Habsburgovcov, bola treťou a aj poslednou ženou na uhorskom tróne. Riadila sa mnohými osvietenskými myšlienkami a vďaka nej sa povinne chodí do školy, za čo ju niektorí preklínajú, iní zas oslavujú. Pravdou ale je, že vďaka jej osvietenským myšlienkam sa zvýšila životná úroveň a následne gramotnosť detí v celom Uhorsku. Mala dokopy 16 detí, z toho prevažne dievčatá, a aby dosiahla svoje, tak najmenšie z nich si doniesla aj do parlamentu. Celkovo bola považovaná za jedného z najschopnejších panovníkov svojej doby.

        Ján Kuciak–17. máj

        Bol slovenský investigatívny reportér, novinár a externý univerzitný pedagóg. Preslávila ho hlavne jeho investigatívna činnosť, za ktorú bol s veľkou pravdepodobnosťou aj zavraždený. Novinársky pôsobil okrem iného v redakcii denníka Hospodárske noviny, neskôr v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk, kde sa venoval investigatívnej žurnalistike. Zameriaval sa najmä na podozrenia z daňových podvodov, z ktorých niektoré boli spojené s vládnou politickou stranou SMER – sociálna demokracia (SMER-SD), vedenej bývalým predsedom vlády SR Robertom Ficom.

        Edvard Beneš – 28. máj

        V minulom čísle sme vám priniesli informácie o prvom československom prezidentovi. V tomto čísle to bude prezident druhej, a vlastne aj tretej Československej republiky. Spolu so Štefánikom a Masarykom patril medzi troch hlavných predstaviteľov slovenského odboja proti Uhorsku a neskôr v živote ho čakal aj druhý odboj, a to ten proti nacizmu. Po prvej svetovej vojne dohodol nové hranice Slovenska a podieľal sa na založení Ligy národov. Bol to veľký zástanca čechoslovakizmu, čo sa dalo vidieť aj v jeho snahách spriateliť oba národy.

         

         

        Zuzana Čaputová – 21. jún
        Aktuálna hlava slovenského štátu a prvá žena na čele prezidentského paláca. Naša súčasná prezidentka má určite mnoho ocenení, ale na vrchole všetkých je nepochybne ocenenie Európska osobnosť roka, ktoré získala v roku 2019. Toto ocenenie sa dáva ľuďom, ktorí nejakým spôsobom pomohli formovať Európu a jej budúcnosť. Začiatky pani prezidentky sa spájajú so štúdiom na Právnickej fakulte UK v Bratislave a jej kariéra prešla aj do environmentalistiky, za ktorú dostala Goldmanovu environmentálnu cenu. Inaugurovaná bola 15. júna 2019 o 12:07 (ani nie týždeň pred svojimi narodeninami) a ako všetci viete, svoju funkciu vykonáva dodnes.

        Daniel Kurák

         

      • Naspäť na zoznam článkov