Opýtali sme sa
- 12.04.2021 07:25
Keďže v každom čísle nášho časopisu sa Vám snažíme priniesť rozhovor či už s pedagogickým, alebo aj nepedagogickým zamestnancom gymnázia, výnimkou nie je ani toto vydanie Gymkovín. Ktoré meno si predstavíte, ak sa spomenú predmety biológia a chémia? Áno, uvažujete správne. Na naše otázky nám tentokrát odpovedala pani učiteľka Móricová.
Pani učiteľka, mohli by ste na úvod našim čitateľom priblížiť Vaše študentské časy a pedagogické začiatky? Kde ste študovali a hlavne, či ste hneď po ukončení štúdia začali pracovať na našom gymnáziu?
Po ukončení gymnázia v Rimavskej Sobote som študovala na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Bola to správna voľba, pretože ma štúdium bavilo a spoznala som mnoho zaujímavých ľudí.
Moje učiteľské začiatky boli na gymnáziu v Šafárikove (dnešná Tornaľa). Po 15 rokoch som prišla učiť na gymnázium v Rimavskej Sobote.
Vieme už, že s Vaším menom sa spájajú predmety, pred ktorými majú niektorí študenti rešpekt. Prečo ste si vybrali práve chémiu a biológiu?
Chcela som študovať hlavne biológiu. Chémiu som si vybrala len ako ďalší predmet. Ale počas štúdia som si obľúbila aj chémiu, hlavne organickú chémiu a biochémiu, pretože majú veľa spoločného s biológiou.
Oba predmety sú veľmi zaujímavé, ale predsa, je Vám niektorý z nich bližší a ak áno, prečo?
Bližšia je mi biológia. Vždy som mala veľmi blízky vzťah k prírode. Počas štúdia na gymnáziu patrila biológia medzi moje obľúbene predmety aj vďaka výbornej pani profesorke Uhrinovej.
Pedagógov, s ktorými sme robili rozhovor v predchádzajúcich číslach časopisu, sme sa väčšinou pýtali, ako by porovnali svoju prácu na začiatku svojej pedagogickej činnosti a teraz. Ja sa však opýtam inak. Vedeli ste si niekedy predstaviť, že raz budete učiť bez fyzického kontaktu so žiakmi?
Určite nie. Pre mňa je priamy kontakt so žiakmi veľmi dôležitý. Tak viem lepšie posúdiť, či žiaci učivo pochopili, lepšie reagovať na rôzne situácie v triede. Aj v bežnom živote nie som fanúšik rôznych sociálnych sietí, ktoré podľa mňa nie sú dostatočnou náhradou za priame kontakty ľudí.
Myslíte si teda, že dištančná forma vyučovania plne nahrádza prezenčnú formu výučby?
Myslím si, že dištančná forma nenahrádza plne prezenčnú formu vyučovania. Okrem toho je to náročnejšia forma výučby aj pre žiakov, aj pre učiteľov. Ale vzhľadom na súčasnú situáciu, keď priamy kontakt v triede zvyšuje riziko nákazy, je dištančné vzdelávanie bezpečnejšie. Preto je dištančná forma vyučovania určite lepšia ako žiadne vyučovanie. Viem, že moji kolegovia sa čo najviac približujú na online hodinách prezenčnej forme výuky.
Prejdime na trochu inú tému. O Vás je, pani učiteľka, známe, že značnú časť svojho voľného času ste zasvätili aj práci v Slovenskom Červenom kríži (SČK). Pracujete ako predsedníčka miestneho spolku a zároveň sa venujete aj Mládeži Slovenského Červeného kríža, konkrétne aj na našej škole. Ako ste sa k nej dostali a čo pre Vás táto práca znamená?
K práci v SČK som sa dostala ešte ako žiačka základnej školy, keď som sa zúčastnila súťaže v poskytovaní prvej pomoci. Potom som pokračovala v tejto práci ako mládežníčka SČK na strednej škole. Ako učiteľka na gymnáziách som sa venovala hlavne práci s mládežou. Táto práca pre mňa znamená veľa, keď vidím ako naši žiaci pomáhajú zachraňovať životy, tým že vedia poskytnúť prvú pomoc, darujú krv. Pomáhajú ako dobrovoľníci aj v súčasnej pandemickej situácii. Členky nášho miestneho spolku pomáhajú ľuďom v núdzi zapájaním sa do zbierok a benefičných koncertov, ktoré organizuje ÚzS SČK (Územný spolok Slovenského Červeného kríža) v Rimavskej Sobote.
Mám pocit, že tejto činnosti by sa mohlo venovať aj viac študentov. Vedeli by ste nám preto priblížiť, v čom spočíva práca Mládeže SČK? Ak by mal niekto zo školy záujem sa zapojiť, koho môže kontaktovať?
Mládežníci sa pripravujú na poskytovanie prvej pomoci v rámci zdravotníckeho krúžku. Výsledkom boli každoročné popredné umiestnenia v okresných a oblastných kolách Družstiev prvej pomoci (DPP) a Družstiev mladých zdravotníkov. Naši mládežníci postupovali aj do krajských kôl a celoštátneho kola DPP. Mnohí z nich vzorne reprezentovali náš Územný spolok aj na súťaži dospelých - Memoriál MUDr. Harineka.
Pravidelne sa venujú získavaniu prvodarcov krvi spomedzi svojich spolužiakov. Organizujú Študentskú kvapku krvi a Valentínsku kvapku krvi. Všetci prvodarcovia potom pravidelne darujú krv, pokiaľ im to zdravotný stav dovolí.
Zapájajú sa ako dobrovoľníci do rôznych akcií organizovaných mestom alebo ÚzS SČK Rimavská Sobota – ukážky prvej pomoci, zdravotnícky dohľad, zbierky.
Ak by mal niekto záujem o činnosť v SČK, môže kontaktovať mňa alebo Sofiu Tímeu Klementovú – predsedníčku Mládeže SČK. Obidve už tento školský rok na škole končíme. Na konci školského roka budeme vedieť záujemcom povedať, kto bude v tejto práci pokračovať.
Na škole sa venujete aj skrášľovaniu nášho prostredia, ktoré je spojené s tvorbou záhonov a pod. Patrí práca v záhradke aj medzi Vaše hobby, alebo aké sú Vaše záľuby?
Práca v záhradke je moje veľké hobby. Veľmi rada chodím na prechádzky do prírody. Rada chodím na túry, preto aj výlety so svojimi triedami sme organizovali tak, aby sme spoznali čo najviac krás našej prírody. Na tieto svoje záľuby sa teším aj na dôchodku.
Keby ste sa ešte raz mali rozhodnúť, akú profesiu si zvolíte, bola by to znova rola učiteľa?
Asi by to bola znova profesia učiteľa. Hoci nebolo by zlé vyskúšať aj niečo iné. J Myslím si, že každá profesia je krásna, keď ju človek robí rád.
Ďakujeme pani učiteľke za zaujímavý rozhovor, v ktorom sme sa mali možnosť o nej trochu viac dozvedieť. Možno vás, ako aj mňa, prekvapila odpoveď, kde spomenula, že tento školský rok je pre ňu na škole posledný. Pevne verím, že to tak nebude, ale ak áno, v mene všetkých študentov Vám ďakujem za vedomosti, ktoré ste nám odovzdali. Zároveň Vám prajem, aby ste si na zaslúženom dôchodku v zdraví užili svojich záľub a robili to, čo Vás baví.
Vratko Mančuška
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články