• Učarovali mu bojové umenia

• 03.06.2022 08:41
      • V tomto vydaní si môžete prečítať už tretí článok venovaný športu. Práve to je dôkazom, že naše gymnázium navštevuje nespočetne veľa talentovaných študentov. Medzi mladých nádejných športovcov patrí aj Tomáš Kuvik z 1.A. Tomáš tento rok úspešne začal štúdium na našej škole, úspechy zbiera okrem školy aj súťažne v taekwonde a chanbare. Krátkym rozhovorom Vám priblížim cestu a úspechy Tomáša.

• Chanbara a taekwondo nie sú úplne bežné športy. Aká bola tvoja motivácia dať sa na cestu týchto nie veľmi poznaných športov?

T: Od malička ma fascinovali filmy o bojových umeniach a inšpiráciu som videl aj u svojej rodiny, keďže pochádzam zo športovej rodiny. Moja mama bola džudistka a plavkyňa, môj otec bol zápasník a jeho strýko bol reprezentačný tréner zápasníkov v Čechách. A mojím cieľom je dostať sa na olympiádu v taekwonde.

Momentálne si členom klubu Falcon RS. Pripravuje ťa tento klub od tvojich začiatkov alebo si trénoval vo viacerých kluboch?

T: V klube som od úplného začiatku môjho trénovania. Najprv som sa venoval len taekwondu, ale neskôr mi ukázal môj tréner aj chanbaru. Obidvom športom sa momentálne aktívne venujem a vyhral som už  rôzne turnaje.

Každá súťaž si vyžaduje určitú prípravu a úroveň znalostí. Prvá súťaž je pomyselným míľnikom každého športovca. Po akom čase trénovania si si prvýkrát zasúťažil?

T: Po dlhých piatich mesiacoch ťažkého tréningu som sa dostal na svoju prvú súťaž. Konala sa v Košiciach a mal som veľkú konkurenciu v mojej váhovke a úspešne som vybojoval tretie miesto. Prvé miesto som získal o rok neskôr, tiež v Košiciach, kde som porazil dvojnásobného majstra z Poľska. Spomínam veľmi príjemne na tieto turnaje, stretol som nových súperov a vytvoril som si nové priateľstvá

Na konte máš viacero pekných výhier. Aký bol tvoj posledných úspech?

T: V taekwonde som naposledy vyhral súťaž v Srbsku pred dvomi mesiacmi a odniesol som si tretie miesto. Ešte predtým som sa zúčastnil v novembri 2021 na Majstrovstvách Európy v juniorskej kategórii v Bosne a Hercegovine.

V chanbare som úspešne vybojoval pred dvoma týždňami dve druhé miesta na Majstrovstvách Európy.  Pred tromi rokmi som sa takisto zúčastnil na Majstrovstvách Európy v chanbare v Minsku a získal som jedno tretie miesto.

Si teda veľmi úspešným športovcom a reprezentuješ Slovensko aj na zahraničných súťažiach. Zahraničie navštevuješ viackrát do roka. Ktorú cudzokrajnú súťaž vnímaš ako svoj najväčší úspech?

T: Určite sú pre mňa najvýznamnejšie Majstrovstvá Európy v chanbare aj v taekwonde. Ďalej medzinárodné G1 a G2, ako sú napríklad Slovenia open, Croatia open, Austria open , Sabac open a M2 vo Vrbovci (Chorvátsku). Taktiež si veľmi cením druhé miesto zo svetového pohára v Karlovaci (Chorvátsko). No a, samozrejme, druhé miesto z malej olympiády v Bosne a Hercegovine. A taktiež niekoľkonásobné tituly majstra Slovenska, majstra Poľska, majstra Rakúska a vicemajstra Česka.

Prinášajú ti zahraničné súťaže aj možnosti preskúmania krajiny, kultúry alebo sa celý čas venuješ len príprave na súťaže?

T: Zahraničné súťaže mi prinášajú rôzne zážitky, ale hlavne sa venujem príprave na turnaje.  Ale ak sa nájde čas, tak sa zaujímam o kultúru krajiny. Nadväzujem zahraničné priateľstvá s pretekármi rôznych krajín sveta.

Plánuješ pokračovať v športe profesionálne po skončení gymnázia alebo ako väčšina študentov máš vyhliadnutú nejakú univerzitu? Rozmýšľaš poprípade aj nad skĺbením obidvoch možností do jednej?

T: Po maturitných skúškach plánujem pokračovať v štúdiu na Vojenskej akadémii v Liptovskom Mikuláši, prípadne v Košiciach. V športe by som chcel naďalej pokračovať a určite sa chcem zdokonaľovať vo viacerých smeroch.  Mám v pláne si neskôr urobiť trénerské aj rozhodcovské skúšky. A po univerzite si otvoriť vlastný klub.

Ďakujeme Tomášovi za rozhovor, prajeme mu veľa úspechov v športe, ale aj v štúdiu. Držíme palce!

Laura Juráková

Pod záštitou juniorambasádorského projektu EPAS.

Foto: album Tomáša Kuvika