• Nadaná volejbalistka to dotiahla až do reprezentácie

• 02.12.2021 06:59
      • V minulosti považovaný za snobský spôsob relaxácie, v súčasnosti vrcholový olympijský šport. Áno, reč je o volejbale, energickom kolektívnom športe, ktorého dejiny siahajú až do 19. storočia.
        Nuž a prečo sa o ňom vôbec bavíme?

Učaroval totiž jednej z čerstvých študentiek nášho gymnázia.
        Hnúšťanská odchovankyňa Ema Boľfová sa volejbalu venuje od druhej triedy základnej školy, čím zároveň šíri aj bohatú rodinnú tradíciu. Má len 15 rokov a na čele množstvo športových úspechov. V exkluzívnom rozhovore vám prinášame zaujímavosti z Eminho života a jej cestu k tomuto krásnemu športu.

• 1. Mohla by si nám priblížiť tvoju cestu k volejbalu, ako si sa k nemu dostala?

„Volejbal je v našej rodine už ako keby taká tradícia. Dá sa povedať, že všetky ženy v našej rodine sa nejakú časť svojho života venovali volejbalu. Už v detstve som veľmi chcela hrať. Akonáhle sa dalo prihlásiť do klubu, hneď som do toho šla, aj keď som bola fakt malá.“

2.  Ktorého volejbalového klubu si členkou?

„Som členkou VK Iskra Hnúšťa, no mala som možnosť si zahrať aj za iné kluby. Momentálne hrám za prvú ligu žien, a aj keď je to kvalitou hráčok jedna z tých najťažších kategórií, je to pre mňa výzva a skvelá skúsenosť.“

3.  Prečo práve volejbal? Čo ťa na ňom najviac baví a čo na ňom miluješ?

„Volejbal je nádherný šport, no určite som si ho vybrala aj kvôli tomu, že som k nemu bola v podstate vedená. Má pre mňa ale svoje čaro. Milujem hlavne to, že som vďaka nemu spoznala množstvo skvelých ľudí, ktorí pre mňa dodnes veľa znamenajú a získala som neskutočne veľa zážitkov. Strašne ma baví aj to, že keď už mám všetkého dosť, idem iba do haly na tréning a všetky problémy sa vytratia. Samozrejme, milujem aj náš kolektív, pretože je to moja druhá rodina.“

4.  Akú pozíciu vo volejbale zastávaš?

„Nuž, to je celkom ťažké povedať, keďže náš tréner vymýšľa rôzne kombinácie, takže hrávam na všetkých postoch. Od začiatku som ale účko (univerzál), čo sa v podstate berie ako druhá nahrávačka.“

5.  Ktorý je tvoj najobľúbenejší volejbalový klub a hráč?

„Mojich obľúbených volejbalových klubov je viac, nemám jedného favorita, no páči sa mi hra extraligy žien z VK Pirane Brusno a tiež klub Slávia EUBA. Moja obľúbená hráčka je Nikola Radosová alebo aj Michaela Španková. “

6.  Aké sú tvoje doterajšie úspechy?

„Tak určite medzi najväčšie úspechy patria vyhraté turnaje s mojím tímom, ale aj šanca zahrať si a zatrénovať si v Slovenskej reprezentácii. Bola som na pár sústredeniach a výberoch, dostala som sa aj do užšieho výberu slovenskej repre, no kvôli zdravotným problémom aj niektorým nedostatkom kvôli pandémii som sa nemohla zúčastniť Majstrovstiev Európy.“

7.  Máš okrem volejbalu aj iné záľuby?

„Veľa záľub okrem volejbalu nemám, pretože ma spolu so školou dosť zamestnávajú. Rada však napríklad chodím von s kamarátmi. “

8.  Aké sú tvoje ambície v tomto športe?

„Volejbal je môj život a určite by som to chcela dotiahnuť aj niekde ďalej a nezostať len v Hnúšti. Možno sa mi podarí znova dostať do reprezentácie, uvidíme, ako sa pošťastí. “

9.  Tento rok si prváčkou na našom gymnáziu, prečo si sa takto rozhodla?

„Gymnázium som si vybrala kvôli tomu, že som zatiaľ nevedela, čo chcem robiť ďalej. Už dlhšie ma veľmi láka medicína a myslela som si, že to bude pre mňa jednoduchšia cesta na výšku. Zatiaľ som so štúdiom spokojná, aj keď prechod zo základnej školy na strednú bol trošku ťažší, ale mám to tu rada.“

10.  Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Vidíš v nich volejbal?

„Určite plánujem doštudovať, no nechcem sa veľmi zaoberať budúcnosťou a žiť radšej v prítomnosti. Samozrejme, hrať by som chcela aj ďalej, pokiaľ by mi v tom nič vážne nezabránilo. “

„Na záver by som chcela všetkým odkázať, nech sa nikdy nevzdávajú, aj keď to nie vždy vyzerá ružovo. Športy sú ťažké nielen fyzicky, ale sú náročné aj na psychiku. Je úplne jedno, čo robíte, dôležitý je hlavne pohyb. Ak vás však bavia tímové športy, volejbal si zamilujete.“

Tereza Nemcová