Významné osobnosti dejín
- 16.06.2023 08:17
- Mesiac jún je veľmi bohatý na udalosti, ktoré sa udiali v priebehu histórie. Avšak, tento článok nie je venovaný historickým udalostiam, ale osobnostiam istým spôsobom spojeným s posledným mesiacom školského roka. Som si istá, že sú vám všetky známe, no dúfam, že informácie, ktoré vám poskytujem budú pre vás zaujímavé a obohacujúce.
Alexander Sergejevič Puškin
bol ruský romantický básnik a prozaik. Narodil sa 6. júna 1799 v Petrohrade. Po ukončení štúdia sa dostáva do víru veľkého sveta, spoznáva liberálne myšlienky prichádzajúce z Francúzska. Od intímnej lyrickej tvorby prechádza k básňam oslavujúcim slobodu ducha a mysle. Po jeho cestách a zasnúbením s najoslnivejšou petrohradskou kráskou Natáliou odchádza na jej statok Boldino. Medzitým v Rusku vypukne cholera a Puškin je nútený ostať v Boldine a čakať niekoľko mesiacov. Nastáva povestná „boldinská jeseň“ – obdobie najväčšej Puškinovej kreativity. Okrem 40 lyrických básní sa z Boldina vracia s poviedkami, štyrmi malými tragédiami, ale najmä s dokončeným románom vo veršoch – Eugen Onegin.
„Kto žil a myslel, tomu v duši
sú ukradnutí ľudia, svet.
Kto citlivý bol, toho dusí
vidina dní, čo nejdú späť:
ten si viac s krásou nepripíja,
ten vie, že uštipla ho zmija
spomínania i ľútosti.“
– Eugen OneginNorma Jeane Mortensonová
Možno vám toto meno veľa nehovorí, no som si istá, že viete, o koho ide. Marilyn Monroe bola americká filmová herečka, modelka a speváčka. Preslávila sa ako vzor a jeden z najznámejších sexsymbolov 50. rokov 20. storočia. Narodila sa 1. júna 1926. Väčšinu svojho detstva strávila v sirotinci. Napriek svojmu imidžu si Monroe priala, aby ju ľudia brali hlavne ako herečku. V lete 1952 sa predstavila v dvoch komerčne úspešných drámach. Za svoj výkon mala pozitívne odozvy. Avšak aj napriek tomu z nej režiséri robili postavy, ktoré okrem tela a krásy nemali čo iné ponúknuť. V tomto období začala mať Marilyn povesť problémovej filmovej herečky. Na nakrúcanie často meškala, niekedy neprišla vôbec, nemala naučené texty a veľakrát si vyžadovala opakovanie záberov, lebo nebola so svojím výkonom spokojná. Aby zmiernila svoje stavy úzkosti a chronickej nespavosti, začala užívať barbituráty a amfetamíny, ktoré kombinovala s alkoholom. V konečnom dôsledku to len zhoršovalo jej situáciu, až kým sa stala od týchto látok závislou. Jej správanie sa zmenilo hlavne kvôli sexuálnym narážkam na jej osobu. Umrela v roku 1962 na predávkovanie.
Annin denník
Anna Franková sa narodila 12. júna 1929. Bolo to nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou skrývalo počas druhej svetovej vojny v Amsterdame, ale tesne pred koncom vojny padlo za obeť nacistickému vyvražďovaniu. Život počas ukrývania zachytila vo svojom denníku, ktorý sa zachoval a bol po vojne zverejnený. Je známa práve vďaka nemu. Po začatí vojny sa rodina necítila bezpečne, a tak sa presťahovali do Amsterdamu. Jedným z krásnych okamihov v Anninom neustále napätom živote bol darček, ktorý dostala k 13. narodeninám - denník. Začala si doň zapisovať udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944. Zachytáva v ňom všetky udalosti, ktoré sa okolo nej dejú, rovnako ako aj jednotvárne dni v ich úkryte. Keď sa jej otec po oslobodení vrátil do Amsterdamu, upravil denník do knižnej podoby. Anne osud nedoprial stať sa novinárkou, hoci v to nikdy neprestala veriť, ale vďaka svojmu denníku ostáva stále živá.
Zuzana Jánošíková
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články