• Úvodník

• 17.05.2023 06:52
      • Milí čitatelia,
        tak je to konečne tu. Spolu so závanom májovej lásky postupne vstupujeme do záverečného kilometra nášho desaťmesačného maratónu. Z diaľky na nás mávajú vízie slnečných letných dní, zatiaľ čo, povedzme si úprimne, stupeň akademickej motivácie výrazne klesá. Prezradím vám však jedno tajomstvo.

• Úspech má dve tváre. O víťazoch a porazených sa nepochybne rozhoduje v poslednom kilometri, ktorý je zároveň tým najťažším. No je dobré, ak si strategickú pozíciu udržiavate počas celých pretekov. Možno patríte medzi šťastlivcov, ktorí aj z poslednej priečky v poslednom kilometri dokážu zvíťaziť, ale nebudeme si klamať, takých nie je mnoho.
        Možno si práve čítate tieto riadky a rozpamätáte sa pri nich na to, ako ste celý tento rok usilovne pracovali a môžete si začať užívať prázdninovú voľnosť už v máji. Možno sa však práve zobúdzate spolu s jarným slnkom a zisťujete, že ste to počas roka flákali, a cítite sa beznádejní. Vtedy si spomeňte na úplne jednoduchý  a všeobecne uplatniteľný recept na úspech v akejkoľvek oblasti vášho života: „Nádej sa vždy nájde.“
        Tento školský rok bol bezpochyby náročný. Viem, táto fráza je absolútne otrepaná, každý rok je predsa náročný. Tým chcem ale voči vám vyjadriť svoj rešpekt a povzbudiť vás. Všetci sa každodenne potýkame viac-menej s rovnakými problémami. Musíme sa prekonávať v skúškach, učivách či predmetoch, ktoré nám nie sú vždy pochuti. Za to si všetci zaslúžime skutočný obdiv. Možno tomu teraz neveríme alebo nechceme veriť, ale v živote nás postretne veľa situácií, ktoré sa nebudú vyvíjať podľa našich predstáv. Práve vtedy si spomenieme na študentské časy, na to, ako sme sa museli prekonať pri učení na test z matematiky alebo pri čítaní nezáživného diela z literatúry, a to nás v danej situácii posilní. Každým dňom sa stávame odolnejšími a ja si prajem, aby sme si tieto pocity zadosťučinenia pripomínali častejšie.

Popri tom, ako spoločne vbiehame do posledného úseku, vám prinášame aj vyvrcholenie našej mediálnej tvorby. O všetkých dôležitých udalostiach v nadchádzajúcom období vás budú informovať pohotové články z dielne našej redakcie. Niečo tradičné, na čo ste už zvyknutí, v tomto čísle doplnia napríklad novinky z oblasti knižného a filmového sveta, prinesieme vám niekoľko tipov na letnú brigádu a nazrieme spolu dokonca aj do Európskeho parlamentu. Na záver mi nezostáva nič iné, ako popriať našim redaktorom pri písaní veľa tvorivej energie, a vám, milí čitatelia, priestor na to, aby ste mohli oceniť ich snahu, spolu s tou vašou, ktorú ste vynaložili v tomto školskom roku.