• Dva plodné výlety v Bratislave
      • Dva plodné výlety v Bratislave

      • 22.05.2023 06:19
      • V dňoch 31.3. až 2.4.2023 sa žiaci tried Sexta a II.B zúčastnili Modelového Európskeho parlamentu, ktorý sa konal v Bratislave. Žiaci v našom hlavnom meste strávili 4 dni – piatok, sobota, nedeľa a pondelok.
      • Prvý deň, alebo aj deň príchodu, bol zoznamovací, keď sa naši žiaci stretli s ostatnými účastníkmi po prvýkrát. Nasledujúci deň sa odviezli električkou do paláca, v ktorom sa nachádzal aj červený koberec. Tam im rozdali visačky, ktoré reprezentovali pridelenú krajinu, ktorej sa budú nasledovné dni venovať. Taktiež boli rozdelení do výborov (committees), v ktorých nadchádzajúce dni pracovali a zastupovali svoju krajinu a politickú stranu. Dostali taktiež aj hlasovacie karty a nasledovala uvítacia ceremónia, na ktorej boli významní hostia. Po ceremónii sa viedla debata. Pokračovalo to príhovormi vedúcich jednotlivých štátov, ktoré zahŕňali predstavenie svojej krajiny.

        Po presune na Právnickú fakultu Univerzity Komenského bola spustená ďalšia aktivita - zúčastnení museli pomenovať problémy, ktoré chceli ich výbory riešiť a potom na ich riešení pracovali. To všetko sa však stihnúť za jeden deň nedalo, preto v začatom pokračovali mladí poslanci aj v nedeľu. Prebiehalo to tak, že si svoje riešenia spísali a každý výbor mal vlastný zjednotený spis. Všetci následne dostali priestor na vytvorenie pripomienok alebo výhrad k ostatným výborom a tie sa následne prezentovali.

        Štvrtý a zároveň aj posledný deň sa všetci zhromaždili a počúvali Barboru Wolf, ktorá mala príhovor. Nakoniec diskutovali a schvaľovali výsledky jednotlivých výborov.

        Samozrejme, všetko prebiehalo v anglickom jazyku, takže naši študenti si tak mohli vyskúšať svoje jazykové zručnosti naostro, rozširujúc tak svoju slovnú zásobu aj o odborné právne termíny.

        V dňoch 14.4. až 16.4.2023 žiaci Sexty taktiež navštívili Bratislavu a tentokrát sa zúčastnili Modelového  parlamentu Slovenskej republiky. Prvý, uvítací deň prebiehal podobne ako aj predtým. Žiaci prišli do átria, kde im dali menovky, spravili krátke úvodné otvorenie a predstavili im plán na nasledujúce dni.

        Nasledovali stranícke rokovania, kde si zvolili predsedu strany, spravili menší icebreaker a predbežne sa dohodli, aké stanoviská zaujmú v jednotlivých výboroch. Problém, ktorému sa venovali, zahŕňal možnosť zrušiť, respektíve obmedziť paragraf 363 trestného zákona.  Pred samotným konaním si, samozrejme, mohli vybrať strany a výbory. Naši žiaci - Mišo Katreniak a Robo Kuna - boli v centristickej strane – je to koaličná strana, ktorá mala nájsť kompromis medzi koalíciou a opozíciou a zabezpečiť, aby daný návrh prešiel či neprešiel v závislosti od výboru.

        Táto udalosť sa konala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Organizáciu udalosti zhodnotili zo začiatku chaoticky, no brali ohľad na to, že to celé bolo organizované študentmi. Po obede sa rozdelili do výborov, kde prezentovali názory svojich strán. Všetky opozičné aj koaličné strany sa zhodli, že musia paragraf 363 nejako obmedziť, tým pádom prerokovávali rôzne návrhy, názory a pod.

        Druhý deň znova pracovali vo výboroch a stranách a prerokovávali návrhy, pričom mali aj stretnutie s komisárom pre deti Jozefom Mikloškom, ktoré bolo spojené s jeho prednáškou. Na konci dňa spísané návrhy museli schváliť, a až tie, ktoré prešli hlasovaním vo výbore, predniesli ďalší deň v NR SR.

        Tretí deň, už odubytovaní, naši žiaci putovali do budovy NR SR, kde museli pred zasadaním v pléne prejsť bezpečnostnou kontrolou. Našich študentov privítali poslanci Michal Šimečka, Denisa Saková, Boris Kollár a Gábor Grendel. S nimi mali následne otvorené schôdze a mohli im klásť otázky a porozprávať sa s nimi. Nasledovalo rokovanie, predkladali sa návrhy jednotlivých výborov, pozmeňovacie návrhy a faktické poznámky k nim. Niektoré zmeny prešli, iné nie.  Tak ako to aj v legislatívnom procese býva.

        Aj tento výlet poskytol našim žiakom cennú možnosť vidieť na vlastné oči, ako funguje ozajstný parlament. A nielen to. Taktiež získali možnosť byť priamou súčasťou parlamentu a stať sa na chvíľu skutočným poslancom.

         

        Natália Kortišová

      • Naspäť na zoznam článkov