• Knižné novinky na tento rok

• 15.03.2023 06:07
      • Okrem toho, že je tento rok bohatý na nové filmy, o ktorých ste si mohli prečítať pár článkov dozadu, knižná scéna sa tiež nenechá zahanbiť a ponúkne nám novinky rôznych žánrov. Väčšina z nich ani nie sú novinky, no vychádzajú tento rok v českom alebo slovenskom preklade. Môžeme očakávať historické, fantasy, romantické a množstvo ďalších žánrov. Pripravili sme si pre vás pár základných informácií o 5 knihách, ktoré sú podľa nás najzaujímavejšie a stoja za prečítanie.

• Náhradník - Princ Harry, vojvoda zo Sussexu

Memoár zachytávajúci život princa Harryho a udalosti, ktoré sa odohrali hlavne po smrti jeho matky Diany.

Aj keď verejnosť videla túto rodinu dospievať a vyrastať, teraz nás posúva k spoznávaniu ich intímnej úrovne.

➢ Pred smrťou matky bol Harry ľuďom známy ako bezstarostný a ľahkovážny náhradník vážnejšieho dediča. Jeho smútok však zmenil všetko. Dvanásťročný Harry začal bojovať v škole, bojovať s hnevom, bojovať so samotou. Snažil sa prijať fakt, že jeho život bol v centre pozornosti, no to mu išlo veľmi ťažko, keďže zo smrti jeho matky vinil tlač.

➢ Ako dvadsaťjedenročný vstúpil do britskej armády. Najprv sa zdalo, že mu disciplína pomôže, no zanechalo to v ňom iba posttraumatický stres a sklony k ochromujúcim záchvatom paniky.

➢ Všetko sa však zmenilo, keď stretol Meghan.

➢ V knihe taktiež vysvetľuje, prečo opustil kráľovský život a rozpráva svoj celoživotný príbeh s veľkou úprimnosťou.

➢ Slovenský preklad vychádza 13. júna.

Toxická pozitivita - Whitney Goodman

➢ Táto kniha poukazuje na to, že aj dobre mienená rada alebo pozitivita nám môžu ublížiť.

➢ Každý z nás už zažil nejakú smutnú udalosť, kvôli ktorej sme sa cítili nepochopení, zraniteľní alebo sme sa spoliehali na podporu, pomoc a lásku od našich najbližších. A tu nám ľudia zvyknú povedať tie dobre mienené rady, no tieto rady v nás namiesto povzbudenia môžu zapríčiniť opačný efekt – kvôli nim sa cítime ešte horšie.

➢ Tento „efekt“ sa nazýva toxická pozitivita. Nahovára nás k ignorácii zlých pocitov, ktoré v sebe máme. Vyvoláva v nás pocit hanby za to, že sa cez tú udalosť nevieme ľahko preniesť.

➢ Máme právo byť nešťastní a cítiť aj zlé emócie. Máme právo oplakávať stratu svojho blízkeho. Žialiť nad stratou zamestnania, nad rozchodom alebo hádkou s dobrým priateľom.

➢ Toxické frázy, s ktorými ste sa stretli už viackrát v živote: Sú aj horšie vzťahy, buď vďačný/vďačná za to, čo pre teba robí. Ľudia v Afrike majú celkom iné problémy ako ty. Len počkaj, ešte budeš chcieť, aby sa tieto časy vrátili.

➢ Každý už tieto vety počul alebo ich dokonca aj sám použil. V knihe autorka uvádza množstvo vhodnejších alternatív na to, čo povedať namiesto týchto typických toxických fráz. Zistite, ako by ste skutočne mohli pomôcť svojim blízkym, keď prežívajú ťažké chvíle. Keď si uvedomíte, ako toxická pozitivita funguje, a budete ju vedieť rozoznať, môžete sa pustiť do boja proti nej.

➢ Slovenský preklad vychádza 13. apríla.

Dokonalé stopy - Helen Fields

➢ V zatratenom kúte Škótskej vysočiny zhorelo telo právničky Elaine Buxtonovej. Jediné, čo po nej ostalo, bol zub a útržok zakrvavenej šatky. Boli to jediné stopy, podľa ktorých mohla polícia hľadanú Elaine identifikovať.

➢ Niekde v Edinburghu v tajnej miestnosti zatiaľ naozajstná Elaine Buxtonová vydesene kričí do tmy.

➢ Do Edinburghu taktiež prichádza inšpektor Callanach, ktorý zanechal sľubnú kariéru v Interpole a v novom meste rovnako začína odznova.

➢ To, či Calanacha príjmu noví kolegovia alebo či uspeje v nájdení vraha, ktorý je nedolapiteľný, pretože za sebou všetky stopy dôkladne zahladzuje, sa dozviete len v knihe.

➢ Príbeh je od začiatku veľmi pozoruhodný a spestrí nám ho aj ďalšia postava – tvrdohlavá a svojská Ava Turnerova, ktorá bude neskôr ďalšou vyšetrovateľkou na prípade ohyzdného zločinca.

➢ Slovenský preklad vychádza 28. apríla.

Temné dědictví – Andy Maslen

➢ V pokojnej vidieckej krajine pri britskom Salisbury boli nájdené kusy ľudských pozostatkov.

➢ Tesne nato lokálny sedliak z nádrže vyloví utopené telo. Dve vraždy, ktoré spája blízke panstvo Alverchalke - rodinné sídlo uznávaného aristokrata a vojnového hrdinu.

➢ Detektív Ford s kolegyňou Hannah chcú rozlúsknuť prípad čo najskôr.

➢ Zápletka spočíva v tom, že sa mu jedna z rodín obetí vyhráža, že odhalí jeho tajomstvo, a to všetko ohrozuje. Vyšetrovanie sa mení na preteky s časom.

➢ Dokáže prípad vyriešiť skôr, než ho doženú vlastní démoni? A aké tajomstvo ukrýva rodina aristokratov?

➢ To sa dozviete v druhom prípade detektíva Forda.

➢ Český preklad vychádza 17. apríla.

Transcendence - Ann E. Jewel

„V inom živote bola moja navždy.“

➢ Po nepredvídateľnej tragédii sa z profesora Nathaniela Hunta stane vdovec s bábätkom. Na pomoc s bábätkom si najme mladú a vzdelanú opatrovateľku s nekomplikovaným životom.

➢ Postupom času Nathaniel zistí, že o ňom opatrovateľka už isté veci vie - veci, ktoré sa stali ešte pred jej narodením. Vie o jeho skrytej jazve na hlave, o jeho obľúbenej pizzi, aj o tom, že na strednej podvádzal pri teste zo španielčiny. Pozná frázy, ktoré sú mu známe a odokryjú mu spomienky, ktoré ho vrátia o dvadsať rokov do minulosti, keď tragicky stratil najlepšiu kamarátku v tragickom incidente.

➢ Kniha rozoberá otázku, či existuje život po smrti a či je reinkarnácia reálna.

➢ Český preklad vychádza 10. marca.

Natália Kortišová