Historické okienko
- 31.03.2023 10:31
- Ako už napovedá aj samotný názov, pri historickej tematike ostaneme aj v tomto článku. Rada by som vám priblížila významné historické udalosti, ktoré sa odohrali v dejinách počas uplynulého mesiaca. Marec bol na ne bezpochyby bohatý. Dúfam, že sa vám článok bude páčiť a že sa pri jeho čítaní aj niečo nové naučíte.
Februárová revolúcia
Možno sa pýtate, prečo pletiem FEBRUÁROVÚ revolúciu do vydania o mesiaci marec. Táto udalosť sa odohrala v Rusku, v ktorom používajú juliánsky kalendár. Avšak podľa nášho sa stala 8. marca 1917. Vďaka nej abdikoval cár Mikuláš II. a na čelo nastúpila dočasná vláda. 7. marca 1917 začali štrajkovať tisíce robotníkov veľkej Petrohradskej Putilovskej fabriky - najväčšej továrne v krajine. Deň na to nespokojné petrohradské ženy, mnohé stojace v dlhých radoch na chlieb, vyvolali mohutnú protivojnovú demonštráciu. Desiatky tisíc žien pracujúcich v Petrohradských továrňach, ale aj bežných žien v domácnosti, vyšli do ulíc, aby vyjadrili svoju nespokojnosť s nedostatočnými dodávkami chleba, nespokojnosťou s cárskou vládou a bojom za zrovnoprávnenie s mužmi, keďže 8. marca bol Medzinárodný deň žien.
Za ženy
Tematicky tak trochu nadviažem na predošlý odstavec a chcela by som spomenúť hnutie, vďaka ktorému sa svet stal lepším miestom pre ženy. Aspoň pre niektoré. Medzinárodný deň žien sa každoročne oslavuje od 8. marca 1908. Ale prečo je to tak a komu za to vďačíme? V New Yorku sa konalo veľké zhromaždenie za volebné práva, osemhodinový pracovný čas, proti zlým pracovným podmienkam a proti nízkym mzdám. Zúčastnilo sa tu až 40 000 krajčírok. Tento dátum sa ustálil počas Februárovej revolúcie. Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj. Sviatok sa veľmi rýchlo rozšíril. Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa slávil v roku 1921. Počas 2. svetovej vojny sa sviatok zrušil, avšak po roku 1945 bol opäť obnovený. Dnes môžeme ďakovať všetkým ženám z minulosti, že sa za nás postavili a vďaka nim sa máme aspoň o niečo lepšie.
Slovenský štát
14. marca 1939 vznikla prvá Slovenská republika, alebo lepšie povedané - štát. Aj keď sa môže zdať, že vďaka tomuto bolo Slovensko konečne nezávislé, nie je to tak. Bolo len produktom Nemeckej ríše a jej satelitom. Čo to znamená? Slovenská vláda tancovala tak, ako nemecký kancelár pískal. Mali sme spoločnú zahraničnú politiku, vojenské záležitosti a kontrolované hospodárstvo. Spočiatku sa umiernení politici snažili presadzovať aj miernejšiu politiku, no po tzv. Salzburských rokovaniach r. 1940 aj tejto snahe odzvonilo a tí, ktorí takéto riadenie štátu presadzovali, boli odvolaní zo svojich funkcií. Na ich pozície boli dosadení radikálni politici a situácia na Slovensku sa pre nepohodlných zásadne zmenila... Dnešná Slovenská republika sa, chvalabohu, nehlási k názorom, ktoré platili v prípade Slovenského štátu. A na záver, ako je to vlastne s tým samotným názvom? Išlo o republiku, alebo štát? Aj keď správne sú oba názvy, pre jednoduchšie rozoznanie sa z historického hľadiska používa častejšie názov Slovenský štát.Prvý film
Moment ukončenia pracovnej doby má svoje chvíľkové čaro. Práve tento okamih sa rozhodli bratia Lumièrovci zachytiť prostredníctvom svojho vynálezu - kinematografu. Historicky prvý film s názvom Workers Leaving The Lumière Factory sa točil 19. marca 1895. Tento krátky film trvá 49 sekúnd a bolo naň použitých 17 metrov filmovej pásky. Existujú len tri rôzne verzie, ktoré sú si veľmi podobné a majú hlavu aj pätu. Okrem tohto filmu natočili bratia aj zopár ďalších, z ktorých za spomenutie určite stojí Príchod vlaku. Práve tento film bratov preslávil a jeho premietanie mohli vidieť ľudia v rôznych veľkých mestách Európy. Dnes sa už o problémy súvisiace s tým, ako natočiť film, aby sa nám zmestil na filmové kotúče, nemusíme starať. Napriek tomu bol tento vynález veľký posun v histórii filmárskeho priemyslu.
Zuzana Jánošíková
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články