• Filip vo svete
      • Filip vo svete

      • 17.03.2023 06:38
      • Ďalší žiak nášho gymnázia sa zúčastnil študijného pobytu v jednej zo severských krajín Európy. Po roku opisuje svoje dojmy, spomienky a zážitky, ktoré možno aj vás presvedčia, aby ste niečo podobné vyskúšali. Prečo si Filip Krajňák, tohtoročný maturant zo IV.A, vybral práve Krajinu Keltov, ako sa mu vodilo či páčilo, no i mnoho iného sa dozviete v nasledujúcom interview.
      • 1. Na začiatok sa Ťa opýtam jednoduchú otázku. Ako si sa vôbec dostal k tomu, že sa chceš zúčastniť študijného pobytu v zahraničí?

        Moji rodičia už dlhšiu dobu chceli, aby som niečo také vyskúšal a zažil. Navrhli mi to a ja som nadšene súhlasil, prišlo mi to ako veľmi zaujímavá skúsenosť. Problémom ale bolo, že akurát, keď som sa chcel pobytu zúčastniť, cestu mi skrížil covid a lockdown, tým pádom som svoj výlet musel odložiť, počkať a ísť až v treťom ročníku, čo bolo menšou komplikáciou, ale dalo sa to zvládnuť.

        2. Prečo si sa rozhodol práve pre Írsko?

        Hm, toto je zaujímavá otázka. Síce som pôvodne túžil ísť do Škandinávie, no podmienkou pre jej krajiny je primárne používanie ich jazyka, čo mňa osobne veľmi nelákalo. Hľadal som krajiny, ktoré hovoria čisto po anglicky, tam sa môj výber zúžil, preto bolo Írsko takmer jasnou voľbou. Pripadalo mi ako perfektná krajina, v podstate také druhé Dánsko. Množstvo mladých ľudí, ktorí tam študujú, ma uistilo v mojom výbere.

        3. Koľko času si strávil v Írsku?

        V Írsku som strávil perfektné 4 mesiace, na ktoré asi nikdy nezabudnem. Dali mi toho extrémne veľa a ja som za to všetko veľmi vďačný a vážim si, že som mal tú možnosť si niečo takéto vyskúšať.

        4. Štyri mesiace sú pomerne dlhá doba, kde a s kým si počas nich býval?

        Býval som priamo v Dubline, tým že Dublin je dosť rozťahaný, bol som tak 15 km od centra. Priradili ma do írskej rodiny s dvoma deťmi. 13-ročného brata a 7-ročnú sestru som si rýchlo obľúbil a máme spolu kopu zážitkov.

        5. Ako si sa dorozumieval? Máš pocit, že sa Ti po tejto skúsenosti zlepšila angličtina?

        Dorozumieval som sa po anglicky, aj keď Íri majú troška odlišnejšiu angličtinu, po čase som si na ňu celkom zvykol a postupom času mi to už prišlo prirodzenejšie ako rozprávať po slovensky. Situácia ma k tomu donútila, lebo aj keby som nevedel, tak sa to naučím veľmi rýchlo. Je to preto, že tým žijem, myslím a pomaly aj snívam🤣. Ale to je hlavný dôvod, prečo sme tam všetci boli. Moja angličtina sa určite zlepšila, rozprával som omnoho prirodzenejšie a používal som najrôznorodejšie slová. Jediný problém je ten, že po návrate som z toho vypadol a prestal som rozprávať.

        6. Ako si spoznal krajinu, čo Ťa najviac zaujalo?

        Počas prázdnin a aj s rodinou sme často chodili na rôzne výlety. Navštívil som napríklad mesto Galway, boli sme v Severnom Írsku, konkrétne v hlavnom meste - Belfast. Asi najviac som precestoval Dublin a jeho okolie. Bol som aj na slávnosti svätého Patrika – St. Patrick's day, čo je v Írsku obrovská udalosť, asi najväčšia, kde sa celý Dublin oblečie do zelených farieb, ozdobí sa štvorlístkami, všade je plno ľudí, ktorí oslavujú a bavia sa. 

        7. Našiel si si nejaké nové priateľstvá, kamarátov, na ktorých nikdy nezabudneš?

        Samozrejme, našiel som si mnoho kamarátov, napodiv ani jeden kamarát nebol Ír. Všetci boli, tak ako ja, na študijnom pobyte, a tým, že sme mali toho veľa spoločného, vychádzali sme veľmi dobre. Takisto sme chodili špeciálne do anglickej školy, kde boli len študenti na študijnom pobyte. Naše priateľstvo sme utužovali spoločnými večerami a akciami, či už po škole alebo počas prázdnin.

        8. Čo si si z pobytu odniesol? Naučilo Ťa to niečo nové?

        Z pobytu som si odniesol hlavne tie spomienky, spomínané nové priateľstvá, ktoré pretrvávajú dodnes. Dokonca by sme sa všetci chceli opäť stretnúť, tak dúfam, že nám to vyjde a tieto prázdniny sa znovu uvidíme. Okrem toho ma to naučilo hlavne zodpovednosti, ako správne narábať s financiami, samostatnosti, keď si všetko zrazu musíš vybaviť sám a nemáš pri sebe rodičov, čo by ti pomohli a poradili. Si odkázaný sám na seba a keď raz odídem z domu, už nebudem taký prekvapený, čo všetko mi zrazu leží na pleciach, a budem pripravený vykročiť tou správnou nohou.

        9. Čo Ti chýbalo na domove - Slovensku?

        V podstate nič, až na rodinu a kamarátov. Okrem toho všetko mi pripadalo nové a nemal som veľmi čas premýšľať nad vecami zo Slovenska. Život v Írsku je trocha iný, všetko je kvôli časovému posunu troška neskôr, tým pádom som si musel inak rozložiť svoj deň. Školu sme mali do 4 a popri iných záľubách som domov chodil iba večer a na Slovensko som ani nepomyslel😅😂.

        10. Aká je Tvoja obľúbená spomienka z pobytu?

        Tých spomienok bolo veľmi veľa, ale to, čo si budem pamätať navždy, je spomienka na našu “poslednú večeru”, keď sme sa všetci poslednýkrát stretli, predtým, čo sme namierili späť do svojich krajín. Bola to parádna, hoci dosť smutná večera v sushi - karaoke reštaurácii, kde sme spoločne spievali, bavili sa a bolo nám super.

        11. Dozvedel si sa niečo nové o Írsku či tradíciách a zvykoch?

        Určite áno, tým, že som býval v rodine, kde “normálne” žili život ďalej s výnimkou toho, že som tam bol ja.  Robili sme spolu takmer všetko, preto som zažil mnoho z ich tradícií. Už spomenutý St. Patrick's day, typickí škriatkovia, írske tance, ktoré som mal možnosť vidieť v tradičnom Irish Pube. Íri sú známi aj svojím pivom Guinness, ktoré v spojení s atmosférou Pubu chutí úplne božsky.

        12. Ako by si porovnal Slovensko a Írsko, kde vidíš viac pozitív, respektíve čo sa páčilo/nepáčilo Tebe?

        Podľa mňa je Írsko celkovo niekde inde v porovnaní so Slovenskom, tým určite nechcem zhadzovať Slovensko, ale sami vieme, ako to u nás je. Uvediem príklad. Tým, že som tam bol ešte počas covidu, vnímal som aj to, ako tam s pandémiou bojovali a výsledky hovorili za všetko, Írsko bolo jednou z krajín s najmenšou rizikovosťou nákazy. Zmenu bolo cítiť aj na cenách, všetko bolo 2-krát drahšie ako u nás. Taktiež aj veci ohľadom stavania budov, rekonštrukcií, Dublin sa modernizuje a prerába, ale rýchlosť, akou to robia, je v porovnaní so Slovenskom neuveriteľná. No predsa len je Slovensko mojím domovom a za nič by som ho nevymenil, aj keď do Írska by som sa ešte rád vrátil.

         

        Fotografie: album Filipa Krajňáka

        Rozhovor viedla Nina Bíliková

      • Naspäť na zoznam článkov