• Ozveny z minulosti

• 29.03.2023 06:57
      • O tom, ako funguje naša škola, už čosi vieme. V priebehu niekoľkých rokov zažila premenu a píše svoju vlastnú históriu. V tomto článku som sa rozhodla zamerať sa skôr na „dušu“ školy. Zistila som pár drobností o tom, ako prebiehala výučba a čo sa muselo/malo dodržiavať. Verím, že vám aspoň na chvíľku, prostredníctvom môjho písania, prinesiem časť z minulosti aj do prítomnosti.  Aký študijný život by ste na Gymnáziu Ivana Kraska viedli, keby ste sa narodili o pár rokov skôr?
      • V prvom rade je dôležité spomenúť klasifikačnú stupnicu. Mala až sedem stupňov: výborný, prvotriedny výborný, prvý z lepších, prvotriedny, prvotriedny stredný, prvotriedny posledný, druhotriedny. Čísla päť a sedem od seba síce nemajú tak ďaleko, ale mohlo by robiť problém zvyknúť si na čísla „navyše“.  Mimochodom, musím oceniť slovo prvotriedny, ktoré je spomenuté takmer po celý čas, až do poslednej chvíle. Sú to povzbudivé slová vzhľadom na skutočnosť.

Pokiaľ ste už boli ohodnotení od prvotriednych až po druhotriedneho, prišiel čas na krúžky. Mohli ste sa zúčastniť čitateľského, hudobného alebo stenografického krúžku. Na výber ste mali však aj mládežnícky spevokol, telocvik a dokonca aj šerm.

Teraz prejdeme k niekoľkým pravidlám, ktoré v dnešnej dobe (ne)dodržiavame. Posúďte vy sami:

• zúčastniť sa bohoslužby je povinnosťou každého žiaka;
        • hry s kartami a im podobné sa prísne zakazujú;
        • po zotmení má byť každý žiak doma;
        • kto sa úlohu nenaučí, pyká;
        • poľovníctvo, rybárstvo a lov vtákov nie je pre žiakov;
        • žiak musí svoje učebnice udržiavať v poriadku a pripravovať sa na jednotlivé hodiny.

Na záver by som chcela spomenúť niektoré informácie, ktoré sa týkajú súčasnosti. Gymnázium Ivana Kraska - Ivan Krasko Gimnázium v Rimavskej Sobote sídli na Ulici P. Hostinského. (Pôvodné sídlo našej školy sa do leta 2003 nachádzalo v budove súčasného maďarského Gymnázia Mihálya Tompu). Podmienky na škole už nie sú tak prísne, ako boli kedysi. Čo sa týka krúžkov, máte možnosť navštevovať krúžok 3D tlače, DofE, turistický krúžok, športové krúžky, literárno-kultúrny krúžok a, samozrejme, nemôžem vynechať ani Gymkoviny!

Laura Chovancová