Bojisko Internet
- 10.02.2023 06:41
- „Internet nám umožnil prístup ku všetkému, ale tiež umožnil všetkému prístup k nám,“ povedal anglický komik James Veitch. A fakt, že internet je v súčasnosti rozšírený po celej planéte, nás núti zamyslieť sa nad tým, či ho ešte stále ovládame my, alebo ovláda on nás. Pýtam sa, môže byť internet, teda centrum virtuálneho sveta, zároveň stretom globálnych konfliktov? Vieme v ňom nájsť pravdu či bojovať za spravodlivosť? Nadišiel totiž čas, aby sme prestali podobné otázky stavať do úzadia a zatvárať pred nimi oči.
Vždy som si myslela, že to jedno, čo nás všetkých spája je vesmír. Dnes, keď sa však pozerám okolo seba, začínam si uvedomovať, že tým je práve internet. Priznám sa, že si vôbec nespomínam na deň, keď som k nemu prvýkrát dostala prístup. Od malička som bola vychovávaná proti vplyvu jeho škodlivých faktorov, bola som tou raritou, ktorá vždy radšej nadväzovala kontakty v realite, než v online priestore. Môj stret s virtuálnym svetom nebol nijako špeciálny. Viem ale, že som od začiatku mala rešpekt pred tajomnými zákutiami neprebádaného niečoho, čo sme si v škole zadefinovali ako svetovú komunikačnú sieť. Postupom času som sa však tiež stala otrokom trendov, a ako mnohých, aj mňa pohltil monitor vlastného počítača.
Názory na formujúci sa fenomén sa od človeka ku človeku rôznia. Poznám prvotriednych kategoristov, ktorí internet radi rozdeľujú na “dobrý a zlý“. Iní zase vidia iba jednu stranu mince. Ťažko povedať, kto z nich má pravdu. A presne v tomto bode sa dostávame do prvého sporného momentu. V dejinách ľudstva sa mnoho konfliktov odohrávalo na diaľku. Prečo by teda nemohli prebiehať boje aj v samotnom strojom vytvorenom priestore? Veru, mohli. V každej skupine ľudí môžu rozdielne názory vyvolať nepokoje. A keďže na internete sa denne stretáva niekoľko miliárd unikátnych názorov, je nemysliteľné, aby sa všetci navzájom v pokoji rešpektovali. Internet je bojiskom v otázke dobra i zla. Ak by som sa chcela nachvíľu zaradiť medzi spomínaných kategoristov, asi by som začala tou temnejšou stránkou, tohto už beztak temného miesta, a to lepšie by som si nechala nakoniec.
Najatraktívnejšou možnosťou, ktorú internet ponúka, je slobodné vyjadrenie svojho názoru bez väčších obmedzení. Slovo znamená moc, ľudia na internete dostávajú do rúk moc. Introvertom “rastú ústa“, nahlas nevysloveným názorom sa zase formuje telo. A ako je to už u ľudí známe, svoju moc dokážu veľmi dobre zneužiť. Tým vznikajú na internete nenávistné slovné útoky, ponižovanie, vydieranie, potláčanie a aj tzv. kyberšikanovanie. Doslova boj.
Niekto mi raz povedal, že internet je dobrým sluhom ale zlým pánom. Široké spektrum oblastí, ktoré spadajú do virtuálneho sveta, prináša mnoho príležitostí na vyvolanie sporov. Jedným z častých pôsobísk konfliktov na internete sú aj sociálne siete. Prevláda tu boj o to, kto bude mať väčší úspech, vplyv, či väčšiu slávu. Zároveň prebieha boj čísel, teda lajkov, peňazí a sledovateľov. Dôvod, prečo by som to zaradila ku negatívnym stránkam internetu je ten, že sociálne siete majú obrovský dopad na zmýšľanie a formovanie ľudí. Hovorí sa tomu reťazová reakcia trendov. A beda tomu, kto za smerodajné považuje práve takéto trendy.
Lenže ako to už býva zvykom, všetko zlé so sebou prináša aj niečo dobré. Z môjho pohľadu je internet ideálnym miestom na boj za spravodlivosť. Páči sa mi, že ľudia z rôznych častí sveta sa vďaka internetu môžu spojiť a nenásilne tak upozorniť napríklad na prevládajúci problém. Či už sa bavíme o boji za zrovnoprávnenie mužov a žien, práva národnostných menšín, členov LGBTQ+ komunity alebo dokonca ekologickej krízy, internet prináša inovatívne miesto na riešenie týchto globálnych otázok.
Tak vidíte, koľko dobra sa na internete stretáva, a zároveň koľko zla na nás číha vo všetkých jeho končinách. Je to obrovské kvantum bojov zvádzaných na tomto pozoruhodnom mieste.
Ako v realite, tak aj v tej virtuálnej, je hranica medzi dobrom a zlom len veľmi tenká. Podobne tak je tenká aj hranica použiteľnosti moci, ktorú nám internet poskytuje. Miera toho, ktoré informácie je správne nechať voľne šíriť sa po internete, a ktoré je, naopak, lepšie potlačiť v zárodku, rozhoduje o tom, či nás spory v centre virtuálneho sveta privedú do záhuby alebo naopak, k spáse a spravodlivosti. A či jesto ešte pravdy na svete? Bojisko internetu určite svoju pravdu niekde má, otázkou však zostáva, v ktorej z mnohých jeho častí je ukrytá.
Tereza Nemcová
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články