• Záverečník

• 17.12.2021 06:43
        • Milí čitatelia,
          presne pred rokom som sa vám prihováral takto v záverečníku 5. vydania Gymkovín. Bolo špeciálne tým, že bolo prvé, ktoré sme vydali online formou. Aj keď sme si v úvode mysleli, že to bude len dočasné riešenie, osvedčilo sa nám a Gymkoviny sme zverejňovali aj naďalej v elektronickej podobe.

• Opýtali sme sa

• 14.12.2021 12:34
        • Najnovšie číslo nášho školského časopisu nie je výnimkou, preto vám aj v siedmom vydaní prinášame ďalší rozhovor so zamestnancom nášho gymnázia. Tentokrát sme vyspovedali obľúbeného učiteľa slovenského jazyka a literatúry a občianskej náuky, pána profesora Ticháčka.

• Nástupca Hubbla

• 10.12.2021 06:51
        • Do tých čias, keď bol do vesmíru vypustený prvý, Hubblov vesmírny teleskop, sme používali teleskopy na zemskom povrchu, ktoré však nevideli veľmi ďaleko. Jeho vynesenie na obežnú dráhu v roku 1990 tento problém vyriešilo, aj keď spočiatku vedci nevedeli, čo od neho môžu očakávať. Bol to ale rozhodne veľký prelom, ktorý pomohol študovať vesmír, o akom sa nám dovtedy nesnívalo. Po čase sa však prišlo na to, že ani tento, vtedy výkonný teleskop, nebude postačovať. Vedci chceli vidieť ešte viac do hlbín nekonečného kozmu. Od 90-tych rokov sa vypustilo mnoho rôznych iných vesmírnych ďalekohľadov, no ani jeden z nich nie je schopný toho, čoho bude nový James Webb Space Telescope (JWST).

• Okienko historických udalostí

• 07.12.2021 11:39
        • Ďalší mesiac plný udalostí, ktoré sú rovnako dôležité, ako sú aj známe, je za nami. Boli počas neho zaznamenané prvenstvá vo vesmíre, vznik a zánik diktátorských režimov a prelomové myšlienky. Skúsim vám v krátkosti opísať novembrové udalosti, ktoré zarezonovali v svetových dejinách.
        • Nadaná volejbalistka to dotiahla až do reprezentácie

• 02.12.2021 06:59
        • V minulosti považovaný za snobský spôsob relaxácie, v súčasnosti vrcholový olympijský šport. Áno, reč je o volejbale, energickom kolektívnom športe, ktorého dejiny siahajú až do 19. storočia.
          Nuž a prečo sa o ňom vôbec bavíme?

Učaroval totiž jednej z čerstvých študentiek nášho gymnázia.
          Hnúšťanská odchovankyňa Ema Boľfová sa volejbalu venuje od druhej triedy základnej školy, čím zároveň šíri aj bohatú rodinnú tradíciu. Má len 15 rokov a na čele množstvo športových úspechov. V exkluzívnom rozhovore vám prinášame zaujímavosti z Eminho života a jej cestu k tomuto krásnemu športu.