• Máme tu problém

• 19.04.2021 18:35
        • Nový životný štýl, nová rutina, nový stereotyp, skrátka, bola to pre nás zmena. Ako iste viete, problémy s dýchaním cez rúško pre nás už zďaleka nie sú tými najhoršími. Tie časy, akoby to bolo len včera, keď učitelia riešili naše prezúvanie či čipovanie, rodičom vadili hodiny strávené na sociálnych sieťach a nás trápil jedine príliš dlhý rad v jedálni. Čo asi máme povedať teraz?

S príchodom novej éry je úzko spätý aj príchod nových problémov. Ako keby nestačilo, že naše zdravie je v ohrození, aj dištančné vyučovanie má svoje chyby. Už zo samotného slova „dištančné“ vyplýva, že je to niečo vzdialené. Nikto nás nemôže dostatočne kontrolovať. Aká paráda, nie? Nenápadné úsmevy poza kameru, absencia, žiadna odozva či výhovorky o tom, prečo to nejde... veď to poznáte. Viete ale, čo sa skutočne odohráva za kamerou študentov počas online výučby? V žiadnom prípade nechcem všetkých hádzať do jedného vreca, ale myslím si, že novodobý pojem, online záškoláctvo, hovorí za všetko.

• Významné osobnosti dejín

• 15.04.2021 07:11
        • Vedeli ste, že sa jeden z najvýznamnejších fyzikov, Albert Einstein, narodil v marci a svetový génius, Leonardo Da Vinci, v apríli?  Ak nie, tak vám nielen ich, ale aj ďalšie známe osobnosti narodené v týchto mesiacoch priblížim.

• Opýtali sme sa

• 12.04.2021 07:25
        • Keďže v každom čísle nášho časopisu sa Vám snažíme priniesť rozhovor či už s pedagogickým, alebo aj nepedagogickým zamestnancom gymnázia, výnimkou nie je ani toto vydanie Gymkovín. Ktoré meno si predstavíte, ak sa spomenú predmety biológia a chémia? Áno, uvažujete správne. Na naše otázky nám tentokrát odpovedala pani učiteľka Móricová.

• Budúcnosť vo hviezdach?

• 08.04.2021 06:58
        • Začína sa vesmírna éra? Vedci sa snažia prepísať dejiny, snažia sa o nemožné. Ľudí čoraz viac pohlcujú naivné predstavy o novom živote. Sú ale naše očakávania opodstatnené? Nelietame predčasne hlavou v oblakoch? A čo ak sa raz naozaj ocitneme v oblakoch? A čo ak neostaneme len v oblakoch?

Svet obletela uchvacujúca novina o úspešnom pristátí robotického prieskumníka NASA na planéte Mars. Internet zaplavili fotografie nášho ,,budúceho bydliska“. Za účelom pátrania po známkach života, ktorý mohol na planéte existovať, sa Rover NASA vydal naprieč červenou planétou. Celý tento proces si, samozrejme, vyžaduje mnoho úsilia a trpezlivosti.  Na prieskume červenej planéty sa podieľajú aj iné výskumné sondy a prístroje. Záujem o túto planétu v posledných rokoch značne vzrástol.

• Ako sa doma nezblázniť

• 30.03.2021 12:31
        • Vonku zúri vírus a my sedíme doma. Študenti po celom svete ostali uväznení v pohodlí svojich izieb. Spočiatku dokonalá predstava o online vyučovaní sa po mesiacoch premenila na krutú realitu. Povedzte mi, že ste nikdy nefantazírovali nad tým, ako dobre je ľuďom, ktorí nemusia chodiť do školy, ktorí sa učia doma. Priznám sa, že scéna online výučby cez počítač na mňa sprvu pôsobila ako vystrihnutá z amerického filmu.

Najprv to bol len Edupage a posielanie úloh. Potom prišli online písomky, teda práca zameraná na rozvíjanie kooperácie. Späť do reality nás vtiahol až Teams, nový nepriateľ mnohých študentov. Začalo sa totiž „riadne“ učenie. Online hodiny sa vymykali dennému limitu, učenia bolo stále viac a viac, až sme si začali uvedomovať, že škola z domu ani zďaleka nie je prechádzka ružovou záhradou. Vonku kysne, pardon, kvitne jar a my celé dni kysneme pred počítačom. Hodiny už nemajú len 45 minút a o obedovej prestávke môžeme len snívať.