Žiaci II.A a Sexty zažili dramatický dej inscenácie NAŠE ŠATY!, v ktorej je 17-ročná Klára vystavená turbulentným udalostiam po spustení svojho fashion blogu.
Alexandra Palatínusová v úlohe Kláry a Magdaléna Žiaková prednášajúca umožnili žiakom naozaj veľmi silný zážitok.
Pre túto formu tréningu kritického myslenia sme sa rozhodli aj preto, že súčasný svet je komunikačne náročný, plný rozporuplných informácií a nejasných zámerov rôznych strán - takto vnímajú naši žiaci to, čo sa deje okolo nich. Oporné body hľadajú v rodine a u rovesníkov. Aj tu však mnohokrát narazia na protichodné interpretácie a postoje.
V čase, keď nedokážeme odlíšiť pravdu od dezinformácie, je najdôveryhodnejším spôsobom spoznávania sveta vlastná skúsenosť.
Divadlo má navyše schopnosť preniesť skúsenosť divadelnej postavy na diváka prostredníctvom silného osobného emočného zážitku.
Študenti si tak automaticky budujú vlastné postoje a upevňujú schopnosť kriticky myslieť. Divadelný zážitok je preto nepostrádateľnou skúsenosťou pre slobodného a samostatne mysliaceho mladého človeka.
PaedDr. Miriam Szántóová
Foto: Magdaléna Žiaková
Môže mať nevinný módny blog vážne následky?
- 1
Pekný výsledok...
Minulý týždeň si Pavol Bednář z kvinty vyslovene užíval. Zatiaľ čo sa jeho spolužiaci zdokonaľovali v lyžiarskom umení pustil sa do revízie školskej audiotechniky. Popri rozoberaní zosilňovača, mixážneho pultu, kontrole kabeláže a testovaní reproduktorov si „odskočil“ a zúčastnil sa okresného kola Geologickej olympiády.
V priebehu 30 minút vyriešil 49 z 50 úloh a v rámci okresu si vybojoval 1. miesto. Organizátori zverejnili aj celkový rebríček všetkých úspešných riešiteľov. V ňom mu pripadla prvá priečka v našom kraji a od prvenstva na celoštátnej úrovni ho delila len tá jedna nestihnutá úloha!
Gratulujeme k úspechu a držíme palce do ďalšieho kola. PaedDr. Svetlana Bednářová, PhD.
Gratulujeme, Oliver!
V dňoch 24.-25.januára sa v Banskej Bystrici konalo krajské kolo Chemickej olympiády. Našu školu reprezentoval Oliver Mihalík z III.B, ktorý sa popasoval s náročnými úlohami vysokoškolskej úrovne. Po vyriešení úloh z anorganickej, organickej, fyzikálnej či analytickej chémie a náročných laboratórnych prác, mu jeho body stačili na konečné 5.miesto.
Oliverovi ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Mgr. Iveta Pytliaková
Úvodník
Milí čitatelia,
s potešením Vás vítam pri ďalšom vydaní našich novín Gymkovín. Na úvod môjho krátkeho vstupu by som rada dala priestor úvahám o tom, aký význam vôbec školské noviny majú. V prvom rade je dôležité poznamenať, že ako ktorékoľvek iné noviny, tak aj noviny zo školského prostredia sú hlavnými nositeľmi aktuálnych informácií. Demonštrujme si príklad na našom nadchádzajúcom, v poradí už štrnástom, vydaní. Vedeli ste, že jeden zo študentov nášho gymnázia sa zúčastnil vedomostnej súťaže vysielanej priamo v hlavnom programe televízie JOJ? Som si istá, že na čerstvé informácie o školskom plese, profesoroch alebo športových či vedomostných úspechoch nikde inde nenatrafíte. Okrem informovanosti a aktuálnosti sú noviny však dôležité aj z hľadiska priblíženia študentského života širokej verejnosti. Keďže naším poslaním je skúmať aspekty aktivít na gymnáziu v širšom kontexte, tvoríme obsah, ktorý hovorí za nás, ktorý sa stáva naším hlasom. Z môjho pohľadu je navyše mimoriadne inšpiratívne vidieť toľko ambicióznych mladých ľudí, a nedá mi nezdieľať s Vami ich výnimočnosť.
Na spomínanej výnimočnosti nebudeme šetriť ani v tomto čísle, kde okrem zaužívaných článkov pre Vás pripravujeme i niekoľko noviniek. Písané texty od tejto chvíle budú napríklad dopĺňať skvalitnené audiovizuálne príspevky a vlastná tvorba priamo z lavíc našich študentov. A že aktuálne nesieme číslo štrnásť, to tiež nie je náhoda. Štrnásť ako štrnáste vydanie. Štrnásť ako štrnásty február a sviatok svätého Valentína, a tiež ako štrnásť článkov, každý s vlastnou myšlienkou a príbehom. Symbolika je teda jasná, naše poslanie zdôvodnené a teraz už zostáva len zapriať mojim kolegyniam veľa tvorivej energie a Vám, milí čitatelia, príjemné čítanie.